Турецький лідер Реджеп Таїп Ердоган і президент Росії Володимир Путін провели термінові переговори через серйозну ситуації в Нагірному Карабасі, за територію якого воюють Азербайджан і Вірменія. Ердоган, який підтримує офіційний Баку, запропонував Путіну, який надає підтримку Єревану, створити спільну робочу групу для врегулювання ситуації в Нагірному Карабасі, щоб зупинити війну. За даними турецьких ЗМІ, вірменські сили будуть відведені з семи районів, а на кордоні забезпечувати безпеку будуть російсько-турецькі патрулі. При цьому в Кремлі вирішили приховати подробиці домовленостей Путіна і Ердогана. У пресслужбі російського президента ні слова не згадали про його угоду з главою Туреччини, який раніше вже попереджав, що не дасть шансу ні Путіну, ні вірменському прем'єру Ніколу Пашиняну, зайняти азербайджанську територію. Деталі таємною угоди Путіна і Ердогана повідомляє ONLINE.UA з посиланням на CNN Turk.
"Угода по типу сочинської для Нагірного Карабаху? Турецькі медіа повідомляють, що з'явився проект щодо відведення вірменських сил з семи районів і створення російсько-турецьких патрулів на кордоні. Деталі не ясні і немає підтвердження офіційної угоди", - прокоментував угоду Путіна і Ердогана старший науковий співробітник Австрійського інституту політики Європи і безпеки професор Майкл Танчум в соцмережі.
У пресслужбі Кремля не стали розкривати домовленості Путіна і Ердогана. Там відзначили, що президент РФ повідомив теруцкому колезі, що провів кілька телефонних переговорів з лідерами Вірменії та Азербайджану, в ході яких намагався знайти варіанти якнайшвидшого припинення бойових дій і початку мирних переговорів.
"Підтверджено обопільна готовність до взаємодії з метою досягнення мирного вирішення конфлікту", - коротко підвели підсумки переговорів Путіна і Ердогана в Кремлі.
Тим часом в Нагірному Карабасі тривають запеклі бої. Вранці 9 листопада міноборони Азербайджану повідомило про обстріл своїх позицій вірменськими військовим на державному кордоні. Під обстріл потрапили підрозділи в Товузському і Кедабекському районах. Бойові операції також тривали на Агдерінській, Агдамській, Ходжавендській і Губадлінській ділянках.
Важливо відзначити, що напередодні президент Азербайджану Ільхам Алієв терміново звернувся до нації і повідомив про те, що збройні сили країни взяли під контроль стратегічно важливе місто Шуша в Нагірному Карабасі. Через це місто проходить ключова дорога Степанакерт-Шуша-Лачін, єдина на сьогодні транспортна артерія, по якій вірменська армія і військова техніка потрапляли на територію Нагірного Карабаху. Офіційний Єреван спростував перехід Шуші під контроль Азербайжана. Представник міністерства оборони Вірменії заявив, що бої за місто тривають.
Нагадаємо, конфлікт між Азербайджаном і Вірменією триває кілька десятиліть. Причиною став Нагорний Карабах, який де-юре знаходиться на азербайджанській території, а ось фактично - під контролем вірменського командування. Війна між Вірменією і Азербайджаном тривала до травня 1994 року, але з тих пір конфлікт вважався замороженим. Азербайджанська влада вважають Карабах окупованою територією, а Вірменію - агресором.
27 вересня в Нагірному Карабасі, населення якого становить близько 140 тисяч осіб, поновилися запеклі бої між Вірменією і Азербайджаном. Сторони конфлікту ввели військовий стан, оголосили про мобілізацію і повідомляють про поранених і жертв серед мирного населення, а також про сотні загиблих військовослужбовців. Військові експерти оцінюють ситуацію в Нагірному Карабаху як вкрай небезпечну. Вони побоюються початку нової повномасштабної війни, до якої можуть приєднатися Туреччина, яка стоїть на стороні Азербайджану, і Росія, де підтримують Вірменію.
За останній місяць Вірменія і Азербайджан тричі домовлялися про перемир'я, але режим припинення вогню все одно порушується. Важливо відзначити, що Пашинян виступає за введення російських миротворців у Нагірний Карабах. У Путіна згодні з його пропозицією, але тільки за умови, що на це погодяться всі сторони конфлікту.
Раніше ONLINE.UA повідомляв, що прем'єр-міністр Вірменії Нікол Пашинян звернувся до президента Росії Володимира Путіна з невідкладним проханням. Він надіслав листа главі Кремля, в якому вимагав почати термінові консультації для визначення роду і розміру допомоги, яку Росія може надати Вірменії для "забезпечення її безпеки". Він нагадав Путіну, що між Росією і Вірменією діє договір про союзницькі відносини. У російському МЗС дали зрозуміти, що Кремль поки не буде надавати ніякої допомоги Вірменії, так як зіткнення відбуваються в Нагірному Карабасі, а не на вірменській землі.