Міський голова Чернігова Владислав Атрошенко не підписав газовий меморандум, укладений між місцевим самоврядуванням та «НАК «Нафтогаз», Асоціацією міст України і Конгресом місцевих та регіональних влад при президентові, оскільки вважає його несправедливим. Мер назвав основні вади документа, підготовленого командою президента Зеленського.
Джерело: “Главком”.
Мер Чернігова зазначив, що меморандум пропонує компенсувати з місцевих бюджетів зростання вартості енергоносіїв та заморозити таким чином тарифи на поточному рівні. Однак кошти місцевого бюджету потрібні для забезпечення харчування дітей у школах та садочках, розвитку інфраструктури, громадського транспорту, надання населенню якісних медичні послуги, тобто для підтримки та розвитку відповідних громад. Таким чином, компенсація різниці тарифів з місцевих бюджетів суперечить самій логіці поділу бюджетів на різні рівні.
Меморандум пропонує нерівні компенсаторні умови
«За рівнем платоспроможності я б поділив всі громади в Україні на чотири групи. Перша – столиця та міста-мільйонники. Друга – інші обласні центри та великі промислово розвинені міста (наприклад, Кривий Ріг або Кременчуг). Третє – міста до 100 тис населення з середнім або низьким промисловим потенціалом. Четверта – інші об’єднані тергромади. За цим меморандумом компенсація різниці в тарифах генеруючим суб‘єктам протягом опалювального періоду обійдеться, умовно для першої групи – 25-30% від бюджетів розвитку; другій групі – 50-60%; третій групі – 70-80%, а для багатьох ОТГ четвертої групи це коштуватиме понад 100% від їхніх бюджетів розвитку. Я вважаю це неправильним та несправедливим», – пояснює Атрошенко.
Мер зазначив, що компенсація у вигляді 4% податку на доходи фізичних осіб, яку пропонує Кабмін, насправді означає, що великі та промислово розвинені міста отримають значно більший ресурс з державного бюджету в розрахунку на душу населення, аніж громади другої, третьої і особливо четвертої груп. Тобто цей меморандум пропонує нерівні компенсаторні умови для різних населених пунктів.
Також Атрошенко нагадав, що Чернігів знаходиться на півночі України і температурний режим опалювального сезону тут завжди нижчий мінімум на 3-4 градуси Цельсія, ніж в Херсоні, Миколаєві або Одесі. Відповідно, затрати місцевого бюджету на проходження опалювального сезону будуть значно вищими, ніж у південних містах. І це не врахували в цьому меморандумі, що є також несправедливим.
«Сам обраний підхід стримування зростання тарифів шляхом допомоги всім, включаючи багатих, є нелогічним з точки зору мільярдів гривень невиправданих затрат. Більш справедливим є підхід надання субсидій тим категоріям населення, які дійсно цього потребують», – наголосив міський голова.
Нагадаємо, 30 вересня на засіданні Конгресу місцевих та регіональних влад при президентові підписано меморандум, згідно з яким тарифи на гарячу воду та опалення для населення не будуть зростати до кінця опалювального сезону 2021-2022 років. Ціни будуть стабільними попри різке зростання вартості енергоносіїв у світі. Крім цього, на Конгресі була озвучена система компенсаторів: щоб місцева влада не вдавалася до підвищення тарифів, в уряді їй гарантували додатково спрямувати 4% податку на доходи фізичних осіб.
Читайте також:
Зеленський дав важливу обіцянку українцям про тарифи.
Кабмін оголосив про зниження тарифів на електроенергію.
Німеччина висунула РФ нову вимогу щодо Північного потоку-2.