У зв'язку з загостренням ситуації в Нагірному Карабасі канцлерка Німеччини Ангела Меркель почала діяти рішуче. Вона екстрено подзвонила прем'єру Вірменії Ніколу Пашіняну і нагадала про вимоги лідерів Мінської групи ОБСЄ. Меркель повністю підтримала рішення Володимира Путіна, Дональда Трампа і Еммануеля Макрона, які ще 1 жовтня одноголосно закликали Баку і Єреван негайно припинити вогонь і без висунення попередніх умов відновити переговори по суті врегулювання за сприяння співголів Мінської групи ОБСЄ. Меркель також вимагає, щоб Єреван і Баку погодили гуманітарну паузу для винесення тіл загиблих військових із зони бойових дій. Подробиці переговорів Меркель і Пашиняна 4 жовтня повідомила представниця кабміну ФРН Ульріке Деммер, передає ONLINE.UA.
"Канцлерка висловила стурбованість у зв'язку з триваючими зіткненнями і зростанням числа жертв. Вона підкреслила, що всі сторони повинні негайно припинити бойові дії і відновити переговори. Вона підтримала в усіх відношеннях заяву співголів Мінської групи ОБСЄ (Росія, США і Франція) від 1 жовтня" , - повідомила представниця уряду ФРН.
Тим часом ситуація в Нагірному Карабасі загострюється. 4 жовтня генпрокуратура Азербайджану заявила про обстріл Вірменією другого за величиною азербайджанського міста - Гянджі. В офіційному Баку стверджують, що удар був націлений на мирне населення, проти якого застосовувалася важка артилерія. У Вірменії заперечують атаку на Гянджі. Однак "влада" невизнаного Нагірного Карабаху заявила, що військовий аеропорт Гянджі знищено.
У Нагірному Карабаху також повідомили, що Азербайджан запустив ракети Смерч і Полонез по головному місту невизнаної республіки Степанакерту. У Вірменії заявляють, що в місті прогриміло більше десяти вибухів. Представник Міністерства оборони Вірменії Арцруни Ованесян повідомив, що під обстріл в Степанакерті потрапили цивільні об'єкти.
Нагадаємо, конфлікт між Азербайджаном і Вірменією триває кілька десятиліть. Причиною став Нагорний Карабах, який де-юре знаходиться на азербайджанській території, а ось фактично - під контролем вірменського командування. Війна між Вірменією і Азербайджаном тривала до травня 1994 року, але з тих пір конфлікт вважався замороженим. Азербайджанська влада вважають Карабах окупованою територією, а Вірменію - агресором.
Як відомо, 27 вересня в Нагірному Карабасі, населення якого становить близько 140 тисяч осіб поновилися запеклі бої між Вірменією і Азербайджаном. Сторони конфлікту ввели військовий стан, оголосили про мобілізацію і повідомляють про поранених і жертв серед мирного населення, а також про сотні загиблих військовослужбовців. Військові експерти оцінюють ситуацію в Нагірному Карабаху як вкрай небезпечну. Вони побоюються початку нової повномасштабної війни, до якої можуть приєднатися Туреччина, яка стоїть на стороні Азербайджану, і Росія, де підтримують Вірменію.
Раніше ONLINE.UA повідомляв, що Азербайджан звернувся з несподіваною пропозицією до Путіна, Трампа і Макрона. Азербайджанський президент Ільхам Алієв заявив, що готов до мирних переговорів з Вірменією, але тільки за умови, що Володимир Путін, Дональд Трамп і Еммануель Макрон продовжать працювати в рамках Мінської групи ОБСЄ з врегулювання конфлікту в регіоні, зберігаючи нейтралітет.