Міжнародний кримінальний суд в Гаазі завершив формальну експертизу по ситуації в Україні і прийшов до висновку, що Росія здійснювала і продовжує здійснювати військові злочини на Донбасі і в окупованому Криму, за що повинна понести відповідальність. Підсумки попереднього розслідування Офіс прокурора МУС оприлюднив в звіті, в якому оцінена ситуація в Україні та перерахувано військові злочини, які здійснювалися Росією на території України з 21 листопада 2013 року - під час Революції гідності, окупації Криму і війни на Донбасі. У висновку звіту зазначено, що у суду є всі підстави порушити справи по вказаних подій, так як національні слідчі органи України і Росії не діють або не можуть покарати винних. У звіті при цьому підкреслюється, що українська влада надала суду всі відповіді про національні розгляди, а команда російського глави Володимира Путіна не відповіла ні на один запит. Про це повідомляє ONLINE.UA з посиланням на прес-службу МКС.
"У період з 30 квітня 2014 року і далі в контексті збройного конфлікту на сході України були здійснені, щонайменше, такі військові злочини: умисні напади на цивільних осіб та цивільні об'єкти, умисне нанесення ударів по охоронюваним будівлям, умисне вбивство, катування і нелюдське або жорстоке поводження, посягання на людську гідність, згвалтування та інші форми сексуального насильства ", - йдеться в звіті МКС.
Також в документі зазначено, що в окупованому Криму протягом окупації українського півострова тривають вбивства, депортація або насильницьке переміщення населення, ув'язнення або інше жорстоке позбавлення фізичної свободи, тортури, переслідування будь-якої ідентифікованої групи або спільності з політичних мотивів, насильницькі зникнення людей.
"З 26 лютого 2014 року в період, що передував окупації, і в контексті окупації території Криму були здійснені такі злочини: умисне вбивство, катування, посягання на людську гідність, незаконне позбавлення волі, примус охоронюваних осіб до служби в збройних силах ворожої держави, умисне позбавлення охоронюваних осіб прав на справедливе і нормальне судочинство, переміщення окремих частин населення окупованої території за межі цієї території (щодо переміщення яких тримають під вартою в рамках кримінального судочинства осіб і ув'язнених), захоплення майна ворога (в відношенні приватної власності і культурних цінностей) ", - перерахували в МУС злочини Росії проти України в Криму.
У Міжнародному кримінальному суді також підкреслили, що збройний конфлікт з постійним застосуванням важких озброєнь, в тому числі в житлових масивах, на сході України триває вже більше шести років, в результаті чого загинуло щонайменше 3 тисяч цивільних осіб і тисячі отримали поранення. Відзначається, що найбільше число загиблих і поранених було зареєстровано в перший рік конфлікту до початку реалізації Мінських угод про припинення вогню, підписаних в лютому 2015 року, але люди, в тому числі цивільні особи, продовжують отримувати поранення або гинути в результаті як артилерійських обстрілів , так і стрільби з легкої стрілецької зброї.
"Завершивши свою оцінку прийнятності, як вказано вище, Канцелярія не виявила ніяких інших істотних підстав вважати, що розслідування не буде відповідати інтересам правосуддя. Канцелярія продовжить вживати заходів з метою забезпечення сумлінності будь-якого майбутнього розслідування і сподівається на всебічну підтримку всіх зацікавлених сторін. Виконуючи свій мандат незалежним і безстороннім чином, Канцелярія також розраховує на конструктивну взаємодію і співпрацю з урядом України і так само з урядом Російської Федерації, з тим щоб визначити, як найкращим чином забезпечити відправлення правосуддя, виходячи з основоположного принципу доповнюваності дій на національному та міжнародному рівнях ", - підсумували в звіті.
Як відомо, Україна визнала юрисдикцію Міжнародного кримінального суду двома заявами Міністерства закордонних справ відповідно до пункту 3 статті 12 Римського статуту, представленим 17 квітня 2014 з справах Майдану і 8 вересня 2015 щодо злочинів проти людяності та воєнних злочинів, скоєних на території України після 20 лютого 2014 року.
Раніше ONLINE.UA повідомляв, що Міжнародний кримінальний суд в Гаазі погодився розслідувати військові злочини на Донбасі і в Криму.