Парламент Молдови ввів режим надзвичайного стану через ситуацію в енергетиці. НС буде діяти протягом 60 днів, його ввели через погрози "Газпрому" припинити поставки газу.
Джерело: Newsmaker
Молдова вводить надзвичайний стан через можливу енергетичну кризу
Відповідне рішення ухвалили на засіданні парламенту. Його підтримали 58 депутатів.
Як повідомила 19 січня у парламенті прем'єрка Наталія Гаврилиця, введення НС дасть можливість приймати рішення, які «дозволять швидко забезпечити газом [населення]», у тому числі відходячи від законодавчих норм.
Також, за словами Гаврилиці, введення НС дозволить оптимізувати споживання газу, ухвалювати рішення, які дадуть можливість ринку швидко закуповувати та постачати газ та інші ресурси, інформувати населення про надзвичайну ситуацію та запровадити спеціальний режим використання засобів телекомунікації.
"Газпром" офіційно попередив Молдову про припинення постачання газу 20 січня, якщо "Молдовагаз" не сплатить поточне постачання. Молдова має виплатити за першу половину січня $63 млн за газ, спожитий у січні. При цьому "Молдовагаз" не вистачає $25 млн для оплати газу.
Передбачається, що після введення НС, влада дозволить відстрочити оплату ПДВ з боку «Молдовагаз», а також виплатить в аванс компенсації населенню за січень, лютий та березень. Сума відкладеного ПДВ становить 125 млн лей, а компенсацій близько 500-550 млн лей.
Раніше віце-прем'єр Андрій Спину пояснював необхідність введення НС на 60 днів тим, що подібна ситуація може повторитися у лютому та березні.
Газова криза в Європі
Нагадаємо, що січні та лютому у Європі може значно погіршитись ситуація із запасами газу через сильні холоди та малу кількість блакитного палива у сховищах.
Журналісти Bloomberg повідомляли, що оскільки попереду 2 зимові місяці, існує реальна стурбованність щодо достатньої кількості газу.
Наразі країни ЄС страждають від обмеженної кількості пропозицій від газових постачальників, через що ціни виросли майже у 4 рази.
Криза залишила Європейський союз у владі погоди і вивертів президента Росії Володимира Путіна, які, як відомо, важко передбачити, — повідомляють автори матеріалу.
У матеріалі також підкреслюють, що з минулої зими вплив та тиск Кремлю на країни-сусіди став очевидним. У цей час, виснажена боротьбою з коронавірусом Європа, через напрочуд довгу та холодну зиму використала буквально усі запаси газу.
А вже в літку минулого року "Газпром" почав обмежувати поставки блакитного палива до ЄС, пояснюючи це дефіцитом через ремонт нафтогазових родовищ в Північному морі.
Читайте також:
Як зміняться тарифи на комунальні послуги – прогноз Мінекономіки
Нова військова допомога від США уже прибула в Україну
У Німеччині просять нову владу негайно надати зброю Україні