Нацбанк передбачає, що після різкого зростання цін на пальне надалі пальне дорожчатиме повільніше — до 20% на рік. Це зумовить подорожчання транспортних послуг.
Джерело: Інфляційний звіт НБУ
Як зростатиме інфляція у 2023 році
Загалом зростання цін на пальне в Україні суттєво сповільнювалося (до 66,2% у вересні), хоча їхній рівень стабілізувався на високому рівні. Це відбувається через зменшення цін на нафту у світі та насиченням ринку завдяки налагодженню логістики й відновленню конкуренції між АЗС.
Надалі пальне дорожчатиме повільніше (до 20% на рік).
Нацбанк зазначає, що збільшення витрат, спричинене війною, та дорогі енергоносії залишатимуться вагомими чинниками прискорення інфляції, зокрема продовольчої.
Збільшення витрат бізнесу, у тому числі на енергоносії, окупація територій, ускладнена логістика та скорочення поголів’я зумовлювали подальше пришвидшення небазової інфляції, зокрема продовольчої. Крім того, посилювався й тиск з боку світових цін, - йдеться у звіті.
Також високими темпами зростали ціни на фрукти, переважно імпортні цитрусові та банани, унаслідок ускладненої логістики, подорожчання цих продуктів у світі та коригування офіційного курсу гривні в липні 2022 року.
У НБУ додають, що подорожчання енергоносіїв залишається одним з ключових чинників зростання собівартості енергоємних товарів.
Там прогнозують, що 2023 року продовольча інфляція стрімко знижуватиметься завдяки відновленню оптимальних технологічних і логістичних зв’язків, надходженню на ринок нових вищих врожаїв, у тому числі з південних областей країни.
Крім того, дезінфляційним чинником стане очікуване зниження світових цін на продовольство та енергоресурси.
Читайте також: