Національне агентство із запобігання корупції (НАЗК) внесло китайську групу компаній Alibaba Group Holding Limited до списку міжнародних спонсорів війни. Їй, зокрема, належить всесвітньо відомий маркетплейс AliExpress. Це загрожує групі компаній серйозними втратами репутації на світовому рівні.
Джерело: НАЗК
НАЗК внесло власника AliExpress до реєстру міжнародних спонсорів війни
Причиною такого рішення стала співпраця групи з Росією. Зокрема, вона надає свої платформи для продажу товарів із міді, вивезеної з тимчасово окупованих територій України.
У квітні 2023-го агенція Reuters повідомила, що китайська компанія Quzhou Nova закупала щонайменше 3 220 тонн мідного сплаву на загальну суму 7,4 млн доларів у Дебальцевського заводу металургійного машинобудування (контролюється росіяними) в період з 8 жовтня 2022 року по 24 березня 2023 року. За даними митниці, відвантаження мідного сплаву з заводу здійснювалися через порт Новоросійськ. З вивезеної з окупованих територій міді компанія виробляє товари, які продає на платформах Alibaba, – йдеться в повідомленні.
Крім того, наголошується, Alibaba на своїх платформах вдається до цензури українського контенту, пов'язаного з розв'яною Росією війною. Так:
у березні 2022 року компанія заблокувала профіль українського стрімера, який мав на AliExpress понад 268 тис. передплатників, за повідомлення про війну;
проросійські повідомлення на платформі не видаляються.
Крім цього, розповіли в агентстві, в Росії діє платформа онлайн-комерції AliExpress, якою керує дочірня російська компанія з групи Alibaba ТОВ "Алібаба.КОМ (РУ)":
її власником є зареєстрована у Сінгапурі компанія Aliexpress Russia Holding Private Ltd;
за 2022 рік її прибуток склав 16,3 млрд рублів (близько 160 млн доларів).
Всі наведені факти можуть свідчити про те, що компанія підтримує російську агресію. Не тільки фінансово, сплачуючи податки, але й ідеологічно, – резюмували в НАЗК.
Оголошення міжнародним спонсором війни – що це означає
Alibaba Group Holding Limited – далеко не перша міжнародна компанія, яка потрапила до цього списку. До нього вже внесено Bacardi, Unilever, Raiffeisen Bank International, Auchan, Metro, Procter & Gamble, Bonduelle, Mondelez, Leroy Merlin, Xiaomi, Geely та багато інших.
Включені до переліку міжнародних спонсорів війни компанії вносяться до бази World-Check. Це не загрожує їм закриттям, але базу використовують у всьому світі для виявлення та управління фінансовими, регуляторними та репутаційними ризиками.
Наприклад, раніше американська корпорація Mondelez International зіткнулася з бойкотом у Європі після внесення до українського списку міжнародних спонсорів війни. Найактивніше до нього приєдналися країни Скандинавії. Після цього в Mondelez навіть заявили про прагнення згорнути бізнес у Росії. Однак бойкот не припинився, тому що повного виходу з ринку РФ компанія все одно не планує.
Втім, усі ці компанії зі списку поки що продовжують роботу в Україні, оскільки НАЗК не має повноважень закривати міжнародний бізнес або обмежувати його роботу. Але якщо проти таких бізнесів буде запроваджено санкції РНБО, ситуація може змінитися.
Читайте також:
Учасники гурту TVORCHI не змогли виїхати з країни через нові правила перетину кордону
Оголошено переможців Шевченківської премії 2023 року
Український режисер Тарас Голубков зняв кліп для співачки з Росії — реакція Мінкульту