В мережі опубліковані документи Комітету державної безпеки СРСР про репресії проти українців, які чинили опір Голодомору 1932-33 років, День пам'яті жертв якого відзначається в Україні 26 листопада.
Свідоцтва були опубліковані Центр досліджень визвольного руху (ЦДВР) та Архівом СБУ, передає ONLINE.UA з посиланням на УНІАН.
Зокрема, дослідники нагадали закон «про п'ять колосків», який був прийнятий 7 серпня 1932 року і називався постановою «Про охорону майна державних підприємств, колгоспів, кооперації і зміцненні суспільної (соціалістичної) власності».
У ньому йшлося про «захист» відібраного у селян («обобществленное») майна від спроб повернути його і передбачало покарання у вигляді розстрілу або на 10 років таборів.
Читайте також: Трагедія Голодомору: у мережі з'явилася вражаюча інфографіка
За словами директора Архіву СБУ Андрія Когута, протягом радянської епохи ці документи були недоступні для науковців і громадськості, а зараз ведеться їх безперервний пошук, систематизація, розсекречення та оприлюднення, щоб висвітлити цю трагічну сторінку української історії.
Серед опублікованих документів — більше 21 тисячі архівних кримінальних справ про репресії, вчинені в 1932-1933 роках проти людей, які намагалися чинити опір або говорити правду про Голодомор.
Колекція оприлюднених документів складається з показових документів, що містяться в кримінальних справах — в основному це машинописні обвинувальні висновки.
Читайте також: У Росії вийшли протестувати проти пам'яті Голодомору: соцмережі в шоці
Фігуранти справ звинувачувалися в опорі вивезенню хліба, його приховуванні або крадіжці, «контрреволюційній» агітації проти колективізації, надмірного оподаткування та хлібозаготівлі, вчинення терористичних актів проти представників радянської влади і активістів.
Переглянути документи можна в Електронному архіві визвольного руху avr.org.ua.
Як повідомляв ONLINE.UA раніше президент України Петро Порошенко, розповідаючи про жахи Голодомору, не зумів втриматися і «здригнувся» голосом.
- Категорія
- Культура
- Дата публікації