Закон має врегулювати питання оплати трансплантацій. Тепер всі послуги з трансплантації будуть безкоштовними для громадян.
Джерело: Офіс президента
Зміни в законі про трансплантацію та донорство органів
У документі зазначено, що держава забезпечить оплату трансплантацій.
Документ покликаний розв'язати питання оплати трансплантацій. Зокрема, законом встановлюється, що держава оплачує всі трансплантації, і для пацієнта вони безкоштовні. Також зазначається, що тарифи повністю покривають витрати лікарень на проведення таких операцій, - зазначено у прес-релізі.
Крім того, передбачається, що підбір пари донор-реципієнт здійснюватиме Єдина державна система трансплантації, яка є цілковито незалежною від людського впливу й самостійно проводить такий підбір за визначеними критеріями.
Також розв'язується питання можливості надання прижиттєвої згоди або незгоди на донорство через електронні ресурси.
Трансплантація органів в Україні
Закон "Про застосування трансплантації анатомічних матеріалів людині" був прийнятий у травні 2018 року. Згідно з ним, дозволено пересадку органів після смерті людини, якщо вона за життя дала на це згоду, а також перехресне донорство. Цей закон також передбачає побудову системи трансплантації, що включає створення реєстру донорів, підготовку трансплант-координаторів тощо.
Закон набув чинності 2019 року, що уможливило операції.
У 2019 році в Україні вперше за 15 років зробили операцію з трансплантації серця. 2020 року відбулася потрійна трансплантація – пацієнту пересадили дві нирки та серце.
За даними МОЗ, у 2020 році в Україні зробили 118 трансплантацій органів: 8 — серця, 19 — печінки, 91 — нирки. Також тоді зробили 138 операцій з трансплантації кісткового мозку. Водночас у 2019 зробили 78 трансплантацій органів: 71 — нирки; 6 — печінки, 1 — серця.
Повідомлялося, що упродовж 2021 року було заплановано 250 операцій з трансплантації органів.
Трансплантація не залежить від одного лікаря чи від якоїсь певної лікарні. Це суспільне усвідомлення, це інформованість, що трансплантація рятує життя, що вона має всі перспективи розвиватися в Україні і не треба буде їхати за кордон", - каже дитячий кардіохірург з Львівського центру трансплантації Віталій Петров.
Одним з основних бар'єрів на шляху до розвитку трансплантації лікар називає брак згод на пересадку: "Буває так, що пацієнт може бути донором, але родичі відмовляються. Не так багато родин дають згоди".
Одна людина, якщо її органи пересадять, може врятувати 7-8 людей.
Читати також:
В Україні вперше судили за підробку COVID-сертифікатів
Україна перейшла на електронні лікарняні з 1 жовтня — що це означає
МВС анонсувало перевірку COVID-сертифікатів за QR-кодом