Конфлікт навколо долі українського підприємства "Мотор Січ", яке є одним з найбільших виробників авіадвигунів в світі, набирає обертів. Китайські інвестори напередодні почали міжнародний арбітраж проти України на суму 3,5 млрд доларів, так як кваліфікують дії української влади "як експропріацію їх інвестицій в це підприємства". Відповідне звернення було направлено напередодні. Про це йдеться в офіційному повідомленні на сайті групи DCH, партнера компанії Skyrizon - одного з китайських акціонерів "Мотор Січі", передає ONLINE.UA.
"5 грудня 2020 р китайські інвестори ПАТ" Мотор Cіч "направили українському уряду звернення в міжнародний арбітраж проти держави Україна відповідно до Угоди між урядом України і урядом КНР про заохочення і взаємний захист інвестицій", - йдеться на сайті DCH.
Нагадаємо, китайські інвестори купили акції "Мотор Січ" ще в 2016 році і інвестували в розвиток виробництва понад 100 млн доларів. Але фактично керувати підприємством продовжує ексвласник Вячеслав Богуслаєв, що не влаштовує інвесторів. Справа в тому, що вони не можуть реалізувати свої права, так як СБУ і ГПУ наклали низку арештів на акції підприємства. Арешт акцій інвестори "Мотор Січ" намагалися оскаржити в судах України, але до сих пір не змогли домогтися ні виплати дивідендів, ні можливості брати участь в управлінні підприємством.
У вересні 2020 року китайська інвестори почали інвестиційний спір, про що повідомили Міністерство юстиції України. Вони вимагають відшкодувати їм збитки в розмірі 3,5 млрд доларів. Але так як ніякої реакції у відповідь не отримали, то було прийнято рішення розпочати міжнародний арбітраж.
Важливо відзначити, що власник і президент DCH Олександр Ярославський, партнер китайських акціонерів "Мотор Січ", ще в кінці листопада звернувся до керівництва України, в тому числі і до президента Володимира Зеленського, з відкритим листом. У ньому він попередив, що китайські інвестори "Мотор Січ" рішуче націлені на те, щоб домагатися справедливості в міжнародному арбітражі. Він закликав українську владу оперативно вирішити серйозну суперечку, яка може обернутися серйозним збитком для фінансового становища в Україні та іміджа нашої країни на міжнародній арені.
Як відомо, проти покупки Китаєм підприємства "Мотор Січ" найбільше виступали США. Ще в минулому році Джон Болтон, який займав тоді пост радника президента США з національної безпеки, прагнув не допустити продаж українського моторобудівного заводу китайській компанії. На думку американської влади, успішна операція дозволить Китаю отримати доступ до важливих технологій в сфері оборони. При цьому українські експерти переконані, що інвестиційні наміри китайської компанії Skyrizon і DCH Group є унікальною можливістю для Зеленського покласти край геополітичному спору Китаю і США навколо долі "Мотор Січ" і вивести підприємство на надпотужний світовий ринок авіаційної індустрії.
Раніше ONLINE.UA повідомляв, що Зеленський дав екстрене завдання РНБО і СБУ з приводу Мотор Січ.