1 липня Верховна Рада прийняла історичний закон президента Володимира Зеленського про корінні народи України. Він наділяє статусом корінних народів України кримських татар, караїмів і кримчаків.
Джерело: ВРУ
Закон про корінні народи України прийняли на позачерговому засіданні парламенту, який зібрався за президентською ініціативою. За закон у цілому проголосували 325 парламентаріїв при необхідному мінімумі в 226 голосів. Тепер документ має підписати український глава Володимир Зеленський.
Як голосували в Раді за закон про коренні народи України (фото - twitter.com/verkhovna_rada)
"Метою закону є визначення правового статусу корінних народів України та встановлення правових гарантій на повне володіння усіма правами людини і основними свободами осіб, що належать до корінних народів України, встановлені нормами міжнародного права, а також передбачені в Конституції і законах України", - пояснили в Раді перед голосуванням.
Що передбачає закон про корінні народи України
У законі прописано, що означає поняття "корінні народи". Це автохтонна етнічна спільність, що сформувалася на території України, яка є носієм самобутньої мови і культури, має традиційні, соціальні, культурні або представницькі органи, самоосознает себе корінним народом України, становить етнічну меншість в складі її населення і не має власного державного утворення за межами нашої країни.
Згідно з текстом документа, до корінних народів України відносяться кримські татари, караїми та кримчаки. Тепер вони мають право на самовизначення, зможуть встановлювати свій політичний статус в рамках Конституції і законів України, а також вільно здійснювати свій економічний, соціальний і культурний розвиток. Представникам корінних народів також дали право представляти Україну на міжнародній арені у складі українських делегацій, а також в міжнародних переговорах, що стосуються прав корінних народів.
Закон також визначає гарантії правового захисту від будь-яких дій, спрямованих на:
позбавлення ознак етнічної приналежності і цілісності як самобутніх народів, позбавлення культурних цінностей;
виселення або примусове переміщення з місць компактного проживання в будь-якій формі;
примусову асиміляцію або примусову інтеграцію в будь-якій формі;
заохочення або розпалювання расової, етнічної або релігійної ненависті, спрямованої проти них.
Також корінним народам України гарантується право створювати свої навчальні заклади та навчатися рідною мовою, а також створювати свої ЗМІ.
"Держава гарантує можливість вивчення мов корінних народів України", - сказано в законі президента.
Читайте також: