Спікер Верховної Ради України Дмитро Разумков підписав закон про відновлення роботи Вищої кваліфікаційної комісії суддів. У ньому є проблемні моменти, які вже не може виправити парламент, тому не виключено, що президент України Володимир Зеленський ветує його.
Джерело: пресслужба ВРУ
У парламенті пояснили, що в законі є правова проблема через прийняття двох взаємовиключних поправок. Обидві поправки містять різні правила, за якими рішення конкурсної комісії по відбору членів ВККС вважається прийнятим - одна з них підсилює при прийнятті рішення роль міжнародних експертів, а інша, навпаки, зменшує.
"Є велика ймовірність, що Президент ветує цей Закон через це технічне питання і поверне з вето до Верховної Ради України", - пояснив Разумков, зазначивши, що на рівні парламенту ці проблеми вже вирішити неможливо.
Закон про ВККС - що він передбачає
Закон "Про внесення змін до Закону України" Про судоустрій і статус суддів "та деяких законів України щодо відновлення роботи Вищої кваліфікаційної комісії суддів України" передбачає, що членів ВККС відбиратиме конкурсна комісія з 6 членів. Йдеться про трьох діючих суддів або суддів у відставці та трьох незалежних міжнародних експертів. При цьому саме у міжнародних експертів буде вирішальний голос.
Тепер же виявилося, що з правками, внесеними в документ, не все однозначно - їх, як каже Разумков, можна трактувати по-різному. При цьому Зеленський ще після прийняття закону в Раді висловлював надію, що депутати не "спотворили документ поправочним спамом" і не сховали в ньому "юридичні міни".
Судова реформа в Україні
Як відомо, кілька законопроектів щодо судової реформи, які ініціюють в Раді, серйозно турбують Євросоюз. У їх числі, зокрема, законопроекти про внесення змін до законів "Про судоустрій і статус суддів" та "Про Вищу раду правосуддя". В ЄС незадоволені положеннями в частині дотримання зобов'язань, відображених в Угоді про асоціацію між ЄС і Україною.
Кілька днів тому Венеціанська комісія також оприлюднила висновок щодо законопроекту №5068 про реформу головного суддівського органу країни - Вищої ради правосуддя. У висновку в цілому схвалена ця законодавча ініціатива, але дані рекомендації, як посилити контроль за дотриманням суддівської етики і доброчесності серед суддів та органів судової влади України.
Читайте також: