Росія продає нафтопродукти за тіньовими схемами в обхід санкцій
Категорія
Економіка
Дата публікації

Росія продає нафтопродукти за тіньовими схемами в обхід санкцій

Росія продає нафтопродукти за тіньовими схемами в обхід санкцій
Джерело:  online.ua

Росія використовує кілька сумнівних методів продажу лігроїну нафтопродукту покупцям, які побоюються порушення санкцій і щоб подолати фінансові обмеження, встановлені Європейським Союзом і його союзниками.

Джерело: Bloomberg

Росія продає нафтопродукти за тіньовими схемами в обхід санкцій

Після набрання чинності санкціями на початку лютого продавці російського лігроїну, який переважно використовується для виробництва пластмас та нафтохімії, зіткнулися з труднощами виведення продукту на ринок. Вони були змушені вдатися до таких заходів, як маркування палива у вигляді бензину або оформлення вантажу в портах без зазначення пункту призначення.

Зараз для російського лігроїну немає чітких, спеціалізованих каналів збуту, оскільки його основні покупці, Південна Корея та Європа, не можуть купувати його безпосередньо.Продати російський лігроїн складніше, ніж її нафту, - сказав Армаан Ашраф, голова відділу зрідженого природного газу в галузевому консультанті FGE у Сінгапурі.

Відсутність попиту великі обсяги лігроїну стала серйозною проблемою для Росії. Незважаючи на те, що Китай та Індія споживають більше, обидва мають достатні внутрішні запаси, а Південна Корея, яка раніше була ключовим споживачем, уникає прямого імпорту після введення санкцій. Проте Бразилія почала купувати цей продукт.

За даними Kpler, у березні Росія відвантажила близько 1,34 млн тонн лігроїну, що відповідає обсягу того ж періоду минулого року, але залишається питання, чи зможе країна підтримувати такі потоки в найближчі місяці.

За даними FGE, російський бензин йде в резервуари для зберігання в Об'єднаних Арабських Еміратах та Західній Африці, що раніше було рідкістю.

Це має бути лігроїн або, можливо, навіть некондиційний бензин з великою кількістю лігроїну, - сказав Ашраф із FGE.

Фінансовий стимул – це головна причина таких заходів. Санкції встановили граничну ціну на російський лігроїн у 45 доларів за барель, але ринкові ціни на даний момент вищі за цей рівень, тоді як ціна на бензин має набагато більшу межу - 100 доларів за барель.

Як змінився експорт російської нафти в ЄС

На тлі масових антиросійських санкцій, які були введені після вторгнення РФ в Україну, агресор втратив статус основного постачальника нафти до Євросоюзу.

Від початку війни в Україні частка Росії в експорті нафти до ЄС скоротилася до 4%. Тепер перше місце в експорті нафти належить США, на які у грудні 2022 року припало 18% європейського імпорту, — повідомляє Євростат.

До лютого 2022 року від 24% до 31% загального обсягу імпортної нафти Євросоюзу (40-50 млн барелів на місяць) йшли з Росії.

США були другим за величиною постачальником з часткою 10-13% (19-21 млн барелів).
Норвегія і Казахстан володіли часткою від 8% до 14%. Далі йшли Ірак (7-12%), Лівія та Великобританія (по 5%).

Ситуація почала змінюватися з весни 2022 року. До кінця року російський імпорт скоротився до 7,6 млн барелів на місяць (4% від загального імпорту), що пов’язано з ембарго на імпорт морської сирої нафти з Росії – воно набрало чинності в грудні 2022 року, — зазначили у відомстві.

Зменшення імпорту з Росії вдалося компенсувати збільшенням постачань з інших джерел.

Читайте також: 

Залишаючись на онлайні ви даєте згоду на використання файлів cookies, які допомагають нам зробити ваше перебування тут ще зручнішим

Based on your browser and language settings, you might prefer the English version of our website. Would you like to switch?