Дії президента України Петра Порошенка, пов'язані з офшорним скандалом, можуть суперечити закону тому, що він відкрив нову компанію, перебуваючи на посаді глави держави, і не вказав цей актив у фінансовій декларації.
Про це повідомляє ONLINE.UA з посиланням на матеріали occrp.org.
Як випливає з документів панамської офшорної компанії Mossack Fonseca, 4 серпня 2014 старший співробітник юридичної контори Dr. K. Chrysostomides & Co LLC Джордж Іоанну попросив зареєструвати нову компанію в інтересах «людини, пов'язаної з політикою».
В якості адреси для нової компанії, названої Called Prime Asset Partners Ltd. (Схоже з назвою української холдингової компанії Порошенка), було обрано будівлю Akara Building, де «прописані» тисячі офшорних фірм з усього світу. Єдиним власником фірми є Порошенко, який вказав свій київську адресу.
Прикладена до документів копія паспорта підтверджувала, що бенефіціарним власником був саме президент України.
Копія закордонного паспорта Петра Порошенка з матеріалів компанії Mossack Fonseca
У документах Mossack Fonseca чітко наголошується, що Prime Asset Partners відведена роль холдингової компанії для українських та кіпрських структур кондитерської корпорації Roshen, а джерелом коштів повинні служити «доходи від комерційної діяльності».
За словами виконавчого директора Transparency International в Україні Олексія Хмари, йдеться про конфлікт інтересів і, можливо, порушення як Конституції, яка забороняє президенту займатися бізнесом, так і антикорупційного законодавства, за яким заборона на приватну комерційну діяльність поширюється на всіх чиновників.
«Якщо створюється нова компанія, де державний чиновник (вже після обрання на посаду) вказується в якості бенефіціара, це означає, що він безпосередньо залучений в бізнес, - каже Хмара. - Тоді в наявності порушення закону, незалежно від обставин (за яких реєструвалася компанія) або місця реєстрації».
Крім того, президент не вказав свою нову офшорну компанію і «допоміжні» компанії у фінансовій декларації за 2014 рік, що може бути ще одним порушенням закону. Немає відомостей про це і в деклараціях за 2015 рік. Київська компанія з управління фінансами ICU, що консультує Порошенка, повідомила, що були засновані ще дві структури: CEE Confectionery Investments Ltd. (Зареєстрована на Кіпрі у вересні 2014 року) і Roshen Europe B.V. (Зареєстрована в Нідерландах в грудні 2014 року). При цьому холдингова компанія з БВО володіє кіпрською компанією, якій, в свою чергу, належить голландська компанія.
Довідка про право власності Порошенка
Більш того, в декларації про доходи за той рік немає згадки ні про здобуті за кордоном доходи, ні про інвестиції в статутний капітал іноземних компаній.
При цьому керуючий директор ICU Макар Пасенюк пояснив, що відсутність цих даних пов'язана з тим, що «акції зареєстрованої на БВО Prime Asset Partners Limited не мають номінальної вартості, при цьому в декларації за 2014 рік необхідно було вказувати тільки подібні акції».
22 березня Пасенюк заявив, що після набуття чинності новим законодавством «усі компанії, де бенефіціарним власником є цей клієнт, будуть належним чином задекларовані».
Нагадаємо, як повідомляв ONLINE.UA, раніше соцмережі жорстко відреагували на скандал з президентськими офшорами.
Також додамо, що ще одним фігурантом офшорного скандалу став президент РФ Володимир Путін.