Посольство США і Євросоюз вважають "важливим кроком" прийняття закону №3711-д про перезапуск Вищої кваліфікаційної комісії суддів, але закликають поквапитися з ухваленням законопроєкту №5068 про реформування Вищої ради правосуддя.
Джерело: Twitter посольства США в Україні та голови представництва ЄС в Україні Матті Маасікаса
"США вітають ухвалення законопроєкту 3711-д за міжпартійної підтримки, щоб відновити ВККС та очікують остаточного тексту із врахуванням рекомендацій Венеціанської комісії. Вітаємо Верховну Раду і керівництво України з важливим кроком на шляху до всеосяжної судової реформи", - відреагували в посольстві США на рішення Ради.
Також американські дипломати нагадали, що з нетерпінням чекають ще й прийняття законопроєкту щодо реформування Вищої ради правосуддя, "щоб доповнити досягнення".
В ЄС вже заявили, що готові призначити незалежних експертів для підтримки відбору ВККС.
"Рішучий крок до фундаментальної реформи судової системи України зроблено Верховною Радою. Вітаємо з прийняттям реформи Вищої кваліфікаційної комісії суддів, сподіваємося побачити остаточний текст законопроєкту №3711 відповідно до рекомендацій Венеціанської комісії. ЄС готовий призначити незалежних експертів для підтримки відбору в ВККС. Для проведення всеосяжної судової реформи необхідно реформувати і ВРП - відповідний законопроєкт вже розроблений ", - написав Маасікас.
Верховна Рада прийняла закон про ВККС України
Напередодні Верховна Рада прийняла закон про відновлення роботи Вищої кваліфікаційної комісії суддів, що передбачає вирішальну роль міжнародних експертів у формуванні. "За" її внесення в законопроєкт проголосували 255 депутатів, незважаючи на те, що перед цим профільний комітет відхилив її.
Законопроєкт передбачає, що нових членів ВККС відбиратиме конкурсна комісія з міжнародними експертами в складі. Саме у міжнародних експертів буде вирішальний голос.
Судова реформа в Україні
Як відомо, кілька законопроектів щодо судової реформи, які ініціюють в Раді, серйозно турбують Євросоюз. У їх числі, зокрема, законопроекти про внесення змін до законів "Про судоустрій і статус суддів" та "Про Вищу раду правосуддя". В ЄС незадоволені положеннями в частині дотримання зобов'язань, відображених в Угоді про асоціацію між ЄС і Україною.
Кілька днів тому Венеціанська комісія також оприлюднила висновок щодо законопроєкту №5068 про реформу головного суддівського органу країни - Вищої ради правосуддя. У висновку в цілому схвалена ця законодавча ініціатива, але дані рекомендації, як посилити контроль за дотриманням суддівської етики і доброчесності серед суддів та органів судової влади України.
Читайте також: