Китайські медики почали застосовувати в лікуванні коронавіруса мезенхімальні стовбурові клітини. Клітинна терапія виявилася ефективною - процедура дозволила знизити рівень запалення навіть у тих пацієнтів, які перебували в критичному стані і яким не допомагали противірусні ліки. Що відомо про застосування стовбурових клітин в лікуванні коронавірусної інфекції - в матеріалі ONLINE.UA.
Коронавірус, як відомо, прикріплюється в організмі людей до білків АСЕ2, тісно пов'язаних з роботою серцево-судинної системи і регуляцією артеріального тиску. Після вірусної атаки ці білки активізуються і з ними в боротьбу вступають клітини імунної системи, які позбавлені АСЕ2 і не схильні до дії вірусу, через що в легенях і розвивається запалення. Традиційна терапія при розвитку коронавірусної пневмонії в першу чергу полягає в придушенні імунної відповіді глюкокортикоїдами, але таке лікування не завжди ефективно, а в окремих випадках і зовсім уповільнює виведення вірусу з організму.
Дві групи китайських медиків вирішили інакше впливати на імунну систему - замість гормонів надниркових залоз вони стали застосовувати мезенхімальні стовбурові клітини, здатні виділяти широкий спектр протизапальних білків, спрямованих на захист від імунних клітин. Їх застосування в лікування запальних процесів різного характеру вже схвалені в багатьох країнах світу, де стовбурові клітини, наприклад, застосовують при пересадках кісткового мозку.
У Пекінському університеті для лікування 65-річної китаянки використовували мезенхімальні стовбурові клітини з пуповинного канатика. На момент початку клітинної терапії пацієнтка була в критичному стані, незважаючи на те, що стандартне лікування від коронавіруса їй проводили вже протягом тижня. Перед першою ін'єкцією у жінки в крові впала кількість еритроцитів, а лейкоцити пдвищилися до тривожних значень, були наявні ознаки дихальної недостатності, ураження печінки, анемії. Стан пацієнтки погіршувався ще й гіпертонією, діабетом 2 типу і шлунковими кровотечами. За курс лікування пуповини стовбуровими клітинами жінці ввели три ін'єкції з інтервалом в 3 дня - через кілька днів після цього її стан значно покращився, в легких стали зникати вогнища запалення, що підтвердила комп'ютерна томографія. За підсумками клітинної терапії всі життєво-важливі показники стану здоров'я жінки повернулися до норми, а тест на наявність COVID-19 показав негативний результат.
Аналогічне випробування провели медики Університету Шанхая. Вони застосовували клітинну терапію стовбуровими клітинами для лікування семи пацієнтів з коронавірусом, яким не допомагала традиційна терапія. Один з них знаходився в критичному стані, четверо - у важкому, а ще в двох пацієнтів хвороба протікала стандартно і без ускладнень. Після однієї ін'єкції мезенхімальних стовбурових клітин, які були взяті в університетському біобанку, у пацієнтів почали зникати ознаки запалення - знизилася температура тіла і зникли труднощі з диханням.
"Досягнуті результати доводять, що трансплантація мезенхімальних клітин пупкового канатика може бути ідеальним вибором для самостійного або комбінованого лікування COVID-19 у пацієнтів у важкому стані", - йдеться у висновках дослідження.
Читайте також: