У Греції під час перетину кордону за запитом Литви затримали українця, ветерана АТО Олександра Радкевича. Підставою став вирок литовського суду у справі про події 1991 року. Про це повідомила правозахисниця, координаторка “Медійної ініціативи за права людини” Ольга Решетилова.
Джерело: Facebook Решетилової.
“14 вересня під час перетину кордону у Греції був затриманий громадянин України, ветеран АТО Олександр Радкевич. Як виявилося згодом, його затримали за запитом Литви, де Олександр був заочно засуджений за так званою справою 13 січня”, – зазначила вона.
Правозахисниця розповіла, що 20 жовтня міністр закордонних справ Литви Габріелюс Ландсбергіс підтвердив, що Литва видала європейський ордер на арешт Радкевича і тепер просить Грецію видати громадянина України їй для відбування покарання.
В чому звинувачують українця
13 січня 1991 року радянська влада намагалася силою повалити законну владу в Литві, яка 11 березня 1990 року оголосила про незалежність від СРСР.
При захопленні радянськими військовими частинами та спецпідрозділами Вільнюської телевежі і будівлі Литовського радіо і ТБ загинули 14 осіб, постраждали більше тисячі беззбройних людей.
У березні 2019 року Вільнюський окружний суд засудив 67 осіб за скоєння воєнних злочинів під час сумнозвісних подій у січні 1991 року.
“Але серед засуджених виявився і громадянин України Олександр Радкевич, який на початку 1991 року служив у 107-й мотострілецькій дивізії Збройних сил СРСР, 11 січня 1991 року був призначений водієм-механіком танка, який перебував поряд із Будинком друку у Вільнюсі, за який йшла боротьба. Про вирок щодо себе Олександр не знав, хоча добровільно співпрацював зі слідством і був допитаний 2014 року як свідок українською прокуратурою у рамках міжнародної правової допомоги, яку Україна надавала Литві. Згодом Олександр зі свідка перетворився на обвинуваченого“, – пише Решетилова.
Вона впевнена, що Радкевича звинувачують у тяжких воєнних злочинах (вбивство, нелюдське поводження, використання заборонених методів ведення війни) лише за те, що він був присутній у Вільнюсі у січні 1991 року як військовий радянської армії. Дії Радкевича не спричинили шкоди нікому, що чітко видно із самого вироку.
У Литві рішення суду вже набрало законної сили. Наданий Литвою адвокат Радкевича оскаржував вирок в апеляційному суді, але отримав відмову. Адвокати, залучені Українською Гельсінською спілкою з прав людини, розглядають можливість звернення до Європейського суду з прав людини.
Коментар МЗС
В Міністерстві закордонних справ України заявили про залучення консулів для захисту прав громадянина України Олександра Радкевича, затриманого у Греції за запитом Литви.
"Консульство України в Салоніках займається справою заарештованого в Греції громадянина України на запит іншої європейської держави. Консули підтримають із українцем регулярний зв'язок, він забезпечений українськими і грецькими адвокатами, умови його утримання прийнятні", - зазначив речник МЗС Олег Ніколенко.
Читайте також:
ЗСУ оприлюднили статистику загиблих цьогоріч на Донбасі воїнів ООС.
В Ірпені активісти прийшли в табір ромів через побиття ветерана АТО.
В онлайн-кінотеатрі Держкіно з’явились два військові фільми про УПА та Донбас.