Миротворці під проводом НАТО стежили за розбором блокпостів, встановлених протестувальниками на півночі Косово.
Джерело: Reuters
Серби в Косово розібрали барикади
Зняття барикад відбулося після того, як уряд Косова відклав виконання рішення, яке зобов’язувало етнічних сербів, які становлять більшість на півночі Косово, подавати документи та номерні знаки для автомобілів, видані установами республіки.
Ситуація відродила недоліки у відносинах із Сербією та Росією, жодна з яких не визнає Косово як незалежну державу та заблокувала його спроби приєднатися до ООН. Косово, визнане понад 100 країнами, прагне вступити до НАТО.
Рішення уряду про відкладення було прийнято після консультацій із послами США та ЄС.
Насильство не допускатиметься. Ті, хто застосовує насильство, будуть покарані верховенством права з силою закону, - заявив прем'єр-міністр Альбін Курті журналістам.
Він сказав, що загалом було встановлено дев'ять блокпостів.
Що відбувається в Косово
Через 14 років після того, як Косово проголосило незалежність від Сербії, близько 50 000 етнічних сербів на півночі все ще користуються номерними знаками та документами, виданими сербською владою, відмовляючись визнавати уряд Косово.
31 липня етнічні серби припаркували важку техніку, включаючи вантажівки, наповнені гравієм, на дорогах поблизу кордону з Сербією на знак протесту проти нової політики, яку уряд погодився відкласти до 1 вересня.
Після цієї дати місцеві серби матимуть 60 днів, щоб перейти на косовські номерні знаки та приймати документи, видані на кордоні сербським громадянам, у тому числі тим, хто проживає в Косово без місцевих документів.
Зараз, слава Богу, деякої ескалації вдалося уникнути за одну ніч, але ця ситуація відтермінувалася лише на 1 місяць, - заявив прес-секретар Кремля Дмитро Пєсков.
Напруженість у відносинах із Сербією залишається високою, а мир у Косово підтримується місією НАТО KFOR, яка налічує 3770 військовослужбовців.
31 липня місія опублікувала заяву, в якій говориться, що вона готова втрутитися відповідно до свого мандату, якщо стабільність опиниться під загрозою.
Читайте також: