Голова НАК “Нафтогаз” Андрій Коболєв звернув увагу на повноцінну та незалежну роботу газотранспортної системи України навіть у разі завершення й запуску проєкту “Північний потік-2”.
Джерело: Настоящее время
За словами керівника відомства, Україна ризикує втратити транзит російського “блакитного палива”, однак система її — вже частина європейського ринку, тож значних катаклізмів не очікується.
“На практиці це означає, що європейські компанії почали користуватись нашою ГТС. Вони використовують її, в першу чергу, для транзиту газу в інші європейські країни, наприклад, з Польщі до Угорщини, з Польщі в Словаччину, зі Словаччини до Угорщини, зі Словаччини в Румунію”, - пояснив Коболєв.
Також значні обсяги ГТС наразі використовують для поповнення українських підземних сховищ. Паливо потрапляє з європейських держав до України, зберігається, а після викачується та експортується у зворотному напрямку.
Також голова “Нафтогаз” звернув увагу на вивід газотранспортної системи з під контролю НАК. Наразі нею керує безпосередньо уряд.
“Зараз ГТС володіє Міністерство фінансів України через компанію "Магістральні газопроводи України". Оператор ГТС працює незалежно та повноцінно”, - додав Коболєв.
Водночас він додав, що будівництво “Північного потоку-2” можуть не завершити попри фінальну стадію проєкту. Це пов’язано з ймовірністю введення нових санкцій з боку Сполучених Штатів.
Як просувається будівництво Північного потоку-2
У Кремлі передбачали, що проєкт буде реалізований та запущений в експлуатацію вже наприкінці 2019 року. Одночасно з цим завершувався б період контракту на транзит російського газу через Україну.
Москва не планувала продовжувати цей договір, оскільки отримала б можливість прямо постачати великі обсяги палива до європейських країн. Перешкодою стало рішення американського уряду про санкції проти всіх учасників будівництва та значні затримки з європейського боку до цього.
Станом на квітень 2021 року “Північний потік-2” залишається недобудованим, а між Києвом та Москвою узгоджений п’ятирічний контракт на транзит.
Читайте також:
РФ почала скорочувати транзит газу через Україну;
Польща відповіла на звинувачення РФ щодо Північного потоку-2;
Кремль скаржиться на нову загрозу для Північного потоку-2.