Влада ФРН запросила посла України Андрія Мельника на відкриття виставки з нагоди 80-річчя нападу фашистської Німеччини на Радянський Союз, але він різко відмовився і звинуватив німецьку владу в нешанобливом ставленні до українських жертв Другої світової війни. У канцелярії президента Німеччини Франка-Вальтера Штайнмаєра відповіли на критику українського дипломата.
Джерело: Tagesspiegel
Захід, який вважають головним з нагоди історичної річниці, відбудеться 18 червня в музеї німецько-російському музеї "Берлін-Карлсхорст", який до возз'єднання Німеччини називався "Музеєм капітуляції". Мельник вважає вибір цього музею образою українців, оскільки там згадується тільки Росія, а у Другій світовій війні Україна також втратила мільйони людей.
"Це образливо з точки зору українців, дуже плачевно і одночасно дивно", - написав посол в листі до директора музею.
Посол критикує той факт, що постійна виставка в музеї присвячена війні між нацистською Німеччиною і Радянським Союзом, однак музей досі згадує в своїй назві тільки Росію, а не всі інші радянські республіки, такі як Україна і Білорусь.
"Таким чином, СРСР де-факто прирівнюється до Росії, що є спотворенням історії, яке слід жорстко відкинути", - пише Мельник.
Реакція влади ФРН
Німецька влада шкодує через виникнення конфлікту. У канцелярії президента Німеччини Франка-Вальтера Штайнмаєра кажуть, що рішення українського посла не брати участь в заході суперечить переконанню президента, "що пам'ять про цю війну повинна мати об'єднуючий ефект, над усіма розбіжностями й конфліктами".
"Цим загальним обвинуваченням він (Мельник) робить погану послугу виправданим інтересам своєї країни, а також німецько-українським відносинам", - відзначили в адміністрації Штайнмаєра.
У свою чергу офіційна представниця німецького зовнішньополітичного відомства Марія Адебар пояснила, що в асоціацію підтримки музею Берлін-Карлсхорст, крім Німеччини і Росії, входять понад 15 організацій, в тому числі національний музей історії України у Другій світовій війні в Києві. Вона також підкреслила, що всі посли країн, що входили до складу СРСР, запрошені на урочисту церемонію в музеї, де буде відкрито виставку, присвячена радянським військовополоненим у фашистській Німеччині.
Читайте також: