У Верховній Раді зареєстрований законопроєкт 4564, яким пропонується спростити оформлення паспортів жителям ОРДЛО. Народні депутати хочуть закріпити на законодавчому рівні можливість відмітки в українських паспортах про реєстрацію на тимчасово окупованих територіях.
Джерело: пресслужба Слуги народу
Одним з ініціаторів законопроєкту про спрощення оформлення паспортів жителям ОРДЛО виступив депутат президентської партії Максим Ткаченко. Він пояснив, що законодавча ініціатива передбачає можливість для жителів непідконтрольної частини Донбасу і Криму звернутися в будь-яке відділення Державної міграційної служби України, щоб отримати документи, що засвідчують особу, або вклеїти фотографію в паспорт.
Депутат підкреслив, що з 2016 року люди з луганською, донецькою чи кримською реєстрацією, яким потрібно змінити фото в паспорті, зробити в ньому якісь позначки або вперше отримати паспорт, не можуть зареєструвати своє місце проживання. А для молодих українців, які вперше отримують український паспорт, взагалі не ставлять відмітку про реєстрацію місця проживання.
Без відмітки в паспорті виникає купа складнощів в повсякденному житті: практично неможливо звернутися за безкоштовною допомогою до лікаря, виникають проблеми з оформленням кредитів, банківських карт, а до абітурієнтів виникають питання при вступі до вузу.
Спрощення оформлення паспортів для жителів ОРДЛО - що пропонується
Комітет Верховної Ради з питань прав людини, деокупації і реінтеграції тимчасово окупованих територій вже рекомендував Верховній Раді прийняти законопроєкт 4564 у першому читанні. Як каже Ткаченко, депутати розуміють складність ситуації, в якій опинилися українці на окупованих територіях, і готові зробити все, щоб полегшити їхнє становище і надати можливість відчувати себе частиною великої української родини.
У законопроєкті пропонують:
ставити позначку в паспорт про реєстрацію за адресою фактичного проживання в окупованих Луганській, Донецькій областях або Криму;
скасувати довідку про підтвердження житла переселенців і людей, які проживають на окупованих територіях;
для реєстрації по фактичному місцю проживання використовувати дані з Державного реєстру виборців, Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб і Єдиного державного демографічного реєстру;
при отриманні українцем першого паспорта, реєстрацію за місцем проживання на окупованих територіях вказувати на основі підтвердженого права власності батьків на нерухомість або на основі реєстрації батьків, зазначеної в їх паспортах;
при заміні паспорт або вклейці в нього фотографії за віком, вказувати ту ж реєстрацію, яка і була в документі.
Читайте також: