В Києві завершився перший саміт “Кримської платформи”, його результатом стала ухвалена всіма 46 країнами-учасниками декларація.
Джерело: пресслужба Офісу президента.
В декларації зафіксовані наступні тези: невизнання незаконної анексії Криму Російською Федерацією; зобов'язання розглянути додаткові дипломатичні, політичні обмежувальні санкції щодо Росії у разі подальшої агресії; об'єднання зусиль всіх країн-учасниць платформи задля зміцнення безпеки та стабільності у Чорноморському регіоні.
Присутні члени делегацій підкреслюють, що задля відновлення територіальної цілісності України в її міжнародно визнаних кордонах необхідно розробити і запровадити в активний політичний простір спільні дипломатичні зусилля всіх країн світу.
Учасники “Кримської платформи” рішуче налаштовані підтримувати тиск на Росію з метою відновлення повного контролю України над тимчасово окупованими територіями, Кримом та містом Севастополь.
Учасники засуджують агресивні дії РФ щодо незалежності та територіальної цілісності України.
Так, зокрема наголошується, що “будь-яка зміна статусу Автономної Республіки Крим та міста Севастополя, як невід'ємної частини суверенної території України, не визнається і не буде визнаватися, і що спроби Росії легітимізувати тимчасову окупацію та неправомірне захоплення є неприйнятними“.
Також учасники саміту вирішили "розглянути запровадження подальших політичних, дипломатичних та обмежувальних заходів щодо Російської Федерації, якщо це передбачено правовою системою кожного учасника платформи і згідно з процедурами, коли це необхідно і якщо дії Росії цього вимагатимуть".
Запевняючи Київ у своїй рішучості підтримувати тиск на країну-окупанта, учасники також закликають і Російську Федерацію долучатися до конструктивної участі у діяльності міжнародної "Кримської платформи".
Росію визнано окупантом
Вперше на міжнародному рівні зафіксовано, що Росія є окупантом Кримського півострова.
У декларації учасники закликають РФ виконувати свої зобов’язання як держави-окупанта відповідно до норм міжнародного гуманітарного права та інших застосовних норм міжнародного права.
Засновники "Кримської платформи" ухвалили рішення вимагати, щоб Росія негайно припинила всі порушення прав людини і зловживання щодо мешканців Криму і забезпечила повний і безперешкодний доступ до півострова для усталених регіональних і міжнародних механізмів з дотримання прав людини, зокрема Місії ООН зі спостереження за дотриманням прав людини в Україні та Спеціальної моніторингової місії ОБСЄ в Україні, як це передбачено їхніми діючими мандатами, що охоплюють всю територію України, в тому числі Криму, а також для правозахисних неурядових організацій.
Президент України Володимир Зеленський запропонував учасникам саміту зосередитися на практичній роботі та координації зусиль з конкретних питань.
«Серед них – посилення санкцій, захист прав людини, що дуже важливо, подолання екологічних та економічних наслідків окупації, забезпечення свободи навігації в Чорному та Азовському морях», – зазначив Зеленський.
Для підтримки діяльності Кримської платформи в Києві створено її офіс, який уже почав працювати.
Читайте також: