Президенти Азербайджану й Туреччини, ймовірно, візьмуть участь у саміті в Києві цього лютого. Зважаючи на те, що ці країни вважаються одними з противників геополітичних інтересів Кремля в Азії, президент Зеленський, якому належить ініціатива щодо зустрічі, намагається налагодити контакт із партнерами у регіоні. На тлі загрози ескалації на українських кордонах, в Офісі Президента нагадали, що через два місяці відзначатимуть 30-річчя встановлення дипломатичних відносин зі згаданими країнами.
Джерело: пресслужба ОП
Пропозицію Володимир Зеленський озвучив під час сьогоднішнього візиту в Брюссель на зустрічі з з президентом Азербайджану Ільхамом Алієвим. ЇХ обох запросили для участі в саміті Східного партнерства.
Окрім дипломатичних моментів, йдеться також про налагодження транспортно-логістичної співпраці, зокрема, в галузі залізничного та морського транспорту. Насамперед, йдеться про сполучення за маршрутом Європа – Кавказ – Азія.
Нагадаємо, напередодні візит турецького лідера Реджепа Таїпа Ердогана анонсував глава МЗС Дмитро Кулеба, він не уточнив коли саме заплановано зустріч, однак йдеться про "початок року".
Українсько-азербайджанські військові відносини
Азербайджан визнав незалежність України 6 лютого 1992 року, того ж дня було встановлено дипломатичні відносини між двома країнами. 5 травня 1996 року у Баку Україна відкрила Посольство України в Азербайджані.
Договірно-правова база українсько-азербайджанських відносин налічує 125 документів, що регулють двосторонні відносини у політичній, економічній, науково-технічній, гуманітарній, консульській та військовій областях.
2009 року України експортувала до Азербайджану 29 одиниць БТР-70, 29 самохідних артилерійських установок 2С1 «Гвоздика» і 6 152-міліметрових самохідних артилерійських установок 2С3 «Акація», 1 навчально-бойовий винищувач МіГ-29УБ, 11 вертольотів Мі-24
2010 року Україна продала Азербайджану 71 одиницю БТР-70, 7 самохідних артилерійських установок 2С1 «Гвоздика», 1 вертоліт Мі-24Р, 1 керований протиракетний комплекс, 3000 автоматів і пістолет-автоматів.
Військово-технічне співробітництво з Туреччиною
Нову сторінку відносин між двома державами розпочав візит до Стамбулу президента Петра Порошенка, який з Реджепом Ердоганом підписав спільну заяву за результатами 7-го засідання Стратегічної ради високого рівня. Першими практичними підсумками тієї зустрічі стало замовлення турецьких безпілотних апаратів Bayraktar.
У грудні 2020 року Міністр оборони Андрій Таран підписав угоди про передачу турецькими компаніями технологій та виробництво ударних безпілотників для потреб ЗСУ. Ці проєкти посилюють бойові спроможності Військово-Морських Сил у Чорноморсько-Азовському регіоні.
Читайте також:
Мінус одна гаубиця: ЗСУ вперше застосували проти окупантів ударні безпілотники Bayraktar
Головнокомандувач ЗСУ заявив про готовність звільняти окупований Донбас.
Війська РФ знаходяться біля українських кордонів — попередження ЗСУ.