Під час сьогоднішніх слухань в Гаазі українська сторона звинуватила Росію в прямому порушенні основоположного принципу морського права, гарантованого Конвенцією ООН. Ситуацію з затриманням Росією трьох українських кораблів прокоментувала директор Департаменту міжнародного права МЗС України, яка очолює делегацію в Гаазі, Оксана Золотарьова.
Джерело: Укрінформ
“Росія не поважає міжнародне право. Як і не поважає суверенітет України. І в цьому випадку – не поважає імунітет військових кораблів України ( йдеться про кораблі ВМС України "Бердянськ", "Нікополь" та "Яни Капу" – ред.). Сьогодні, тут, ми захищаємо не лише Україну, а й весь міжнародний правопорядок на морі”, - сказала Золотарьова.
При цьому вона додала, що Україна вірить у міжнародне право і сподівається на встановлення справедливості у питанні, що розглядається.
Глава делегації Золотарьова також зазначила, що українська сторона застосовує мирні засоби урегулювання спорів. І саме яскраве порушення Росією норм міжнародного права спровокувало звернення до Арбітражного трибуналу. Справа в цій інстанції ведеться заради 24 українських моряків, які постраждали внаслідок зневаги Росії до міжнародного права. Насамперед тому, що влада РФ фактично позбавила їх свободи на дев’ять з половиною місяців.
"Росія ставилась до них як до злочинців, помістивши в жахливі умови сумнозвісної тюрми "Лефортово" та змушуючи їх сидіти в клітках в російських судах. Уся моя країна та цілий світ спостерігали за цими жахіттями. Ця справа – про мужніх українських моряків. Прошу вас як арбітрів, заслуховуючи юридичні аргументи сторін протягом цього тижня, пам’ятати імена цих хлопців... Вони заслуговують на правосуддя", - заявила представниця України.
Закінчивши свій виступ, Золотарьова зачитала імена всіх 24 моряків, які були затримані Росією у Керченській протоці.
Хронологія захоплення Росією трьох кораблів і 24 українських моряків
Неподалік від Керченської протоки 25 листопада 2018 року Росія захопила три кораблі ВМС України і 24 українських військовослужбовців.
Сили РФ зробили захоплення з застосуванням зброї в міжнародних водах. Згідно з нормами міжнародного права, це визнається актом агресії.
Захоплених моряків судили за кримінальними статтями на кшталт «незаконного перетину російського кордону».
Міжнародний трибунал із морського права наказав Росії негайно звільнити військових і повернути кораблі. Москва відмовилася це зробити.
Моряків урешті передали Україні не за рішенням трибуналу, а в рамках обміну утримуваними.
У листопаді 2019 року затримані біля Керченської протоки кораблі передали Україні.
Читайте також: