У 2021 році команда Ukraїner вирушила в експедицію Україною, щоб задокументувати традиції святкування Різдва та Маланки. Результат — серія документальних репортажів та книжка «Різдво та Маланка», що фіксують унікальні автентичні традиції святкування українців.
Джерело: Ukraїner
Ukraїner представив проєкт про святкування Різдва та Маланки в Україні
Чи чули ви про обряд чоловічої коляди «Мошу-н дял»? А про те, як водять Ірода селом або проводять Гуцульський карнавал?
Кожен регіон України має безліч традицій святкування Різдва й Маланки, проте тривалий час вони не були задокументовані, а тому мало хто чув про них, а ще менше людей — бачили на власні очі.
Це давні обряди, які жителям невеликих сіл і містечок вдалося зберегти попри жорстку цензуру й заборони радянської влади. Зараз їх буквально передають із уст в уста молодому поколінню, яке прагне зберегти зимові звичаї дідів-прадідів.
Різдво — особливе свято для всього людства, зокрема й для українців.
Воно об’єднує цілі покоління за спільним святковим столом і спільною колядою, а Маланка — гуртує села у вуличних карнавальних дійствах, де люди наряджаються у вигадливі саморобні костюми й маски, щоб відзначити одне з найважливіших свят року.
Фото — Ukraїner
Українське Різдво й Маланка мають глибоке коріння, і команді Ukraїner вдалося зафіксувати, як проходять ці обряди.
Понад 30 населених пунктів різних регіонів, понад 50 героїв і понад 10 тис. гігабайтів відзнятого матеріалу, — все це для того, щоб показати розмаїття українських традицій святкування зимових свят, а також випробування, які українцям довелося подолати, щоб зберегти їх донині, - зазначають автори.
Традиція не перервалася завдяки тим, хто вчасно ховав у скринях маланкарські маски, оберігав ватаги колядників від переслідувань і записував тексти давніх колядок попри ризики арештів та обшуків. Її вивчають і відроджують.
Так українці повсякчас перемагали в боротьбі за власну ідентичність. Перемагають і зараз.
Читайте також: