Вже не корупція, а судова реформа є головною перешкодою для України на шляху до Євросоюзу. Посол ЄС в Україні Матті Маасікас закликав українського лідера Володимира Зеленського дати поштовх і продемонструвати, що її дійсно необхідно просунути вперед.
Джерело: "живий чат" в Facebook з представниками Євросоюзу
Обговорюючи Україну, Маасікас підкреслив, що судова реформа залишається ключем для всього порядку денного реформ в країні і найважливішим фактором її економічного розвитку. Він зазначив, що саме недоліки судової системи відлякують інвесторів від вкладення грошей в Україну.
"Судова реформа - серед головних речей, які все ще потрібно змінити в Україні на її шляху до Європи і наближення до ЄС ... Судова система - це щось таке, що не було реформовано в Україні за всі 30 років її незалежності. Опитування серед представників бізнесу, які працюють в Україні або цікавляться Україною, кажуть, що вже не корупція, а судова система є першим фактором, який відлякує потенційних інвесторів і змушує їх сумніватися, чи інвестувати гроші в Україну ", - сказав європейський дипломат.
Маасікас нагадав, що на прискоренні судової реформи в Україні наполягає і глава європейської дипломатії Жозеп Боррель, який називає її "матір'ю всіх реформ". За словами европейського дипломата, Брюссель і країни G7 активно допомагають Києву провести правильну реформу судової системи.
"Ми поділилися з владою і громадськістю України дорожньою картою, що містить кроки, які потрібно зробити, з нашої точки зору, для правильної реформи судової системи. В основі цих пропозицій, в основі будь-якої змістовної реформи, є реформа Вищої ради правосуддя, тих структур, які проводять адміністрування бюджету судів, і тих, які призначають суддів ", - додав Маасікас.
Європейський дипломат також нагадав, що Євросоюз надає Україні експертів і виділяє гроші, щоб ця реформа просувалася вперед, але без підтримки лідерів реформування не відбудеться.
"Дійсно важливі політичні питання в Україні потребують підтримки з боку лідерів. Президент Володимир Зеленський запропонував певні заходи. Але потрібен такий постійний поштовх від президента, який буде демонструвати, що це є пріоритетом, і це дійсно необхідно. Ваша країна має всю міжнародну підтримку для цього ", - підсумував посол ЄС.
Судова реформа в Україні
Як відомо, кілька законопроєктів щодо судової реформи, які ініціюють в Раді, серйозно турбують Євросоюз. У їх числі, зокрема, законопроєкти про внесення змін до законів "Про судоустрій і статус суддів" та "Про Вищу раду правосуддя". В ЄС незадоволені положеннями в частині дотримання зобов'язань, відображених в Угоді про асоціацію між ЄС і Україною.
Кілька днів тому Венеціанська комісія також оприлюднила висновок щодо законопроєкту №5068 про реформу головного суддівського органу країни - Вищої ради правосуддя. У висновку в цілому схвалена ця законодавча ініціатива, але дані рекомендації, як посилити контроль за дотриманням суддівської етики і доброчесності серед суддів та органів судової влади України.
Читайте також: