Незважаючи на те, що міжнародний арбітраж визнав законним діючу в Україні заборону на вивіз лісу-кругляку, офіційний Брюссель вважає рішення арбітрів своєю перемогою над офіційним Києвом, так як вони поставили умову змінити і відкоригувати мораторій з урахуванням Угоди про асоціацію. В Єврокомісії розцінили рішення арбітражу як визнання неправомірних дій української влади, яка заборонила вивезення всієї необробленої деревини з країни, хоча вона користується підвищеним попитом в Європі. У Брюсселі вже вимагають, що команда українського лідера Володимира Зеленського якомога швидше припинила експортну заборону, хоч і запевнили, що будуть підтримувати Україну різними проектами, включаючи підтримку охорони навколишнього середовища, а також державного врядування та сталого управління лісами. Про це повідомляє ONLINE.UA з посиланням на прес-службу ЄК.
"Остаточне рішення комісії по врегулюванню суперечки, створеної відповідно до Угоди про асоціацію між Україною та ЄС, встановило, що українська заборона на експорт всієї необробленої деревини несумісна з Угодою про асоціацію. Отже, очікується, що Україна скасує заборону на експорт якомога швидше. Цей висновок завершує першу в історії торговельну суперечку ЄС в рамках двосторонньої угоди. Постанова підтвердила, що загальна заборона України на експорт, введена в 2015 році на всю необроблену деревину, не служить жодній із цих законних цілей політики. Відповідно, це порушує Угоду про асоціацію між ЄС і Україною, так як прямо забороняє експорт. У постанові також встановлено, що заборона на експорт, обмежена десятьма конкретними породами деревини, введена в 2005 році, може бути частково виправдана винятками для захисту рослин. Рішення означає, що Україна повинна негайно зняти заборону на експорт в 2015 році всієї необработаної деревини", - йдеться в повідомленні ЄК.
Як відомо, в 2015 році Україна ввела на 10 років заборону на експорт всієї необробленої деревини, внісши зміни і доповнення до заборони 2005 року щодо десяти деревних порід дерев, що мають низьку комерційну значимість і характеризуються як "рідкісні і цінні". Проти цього мораторію виступав ЄС, але Україна відмовилася йти на поступки. В результаті влітку 2020 ЄС офіційно попросив створити арбітражну комісію, щоб дати незалежну оцінку двосторонній торговельній угоді. Це перший випадок в історії ЄС, коли торговий спір не вдалося вирішити без механізму арбітражу.
Раніше ONLINE.UA повідомляв, що в арбітражному суді визнали, що Україна може і має право обмежувати експорт лісу за певних обставин, тому назвали введену заборону повністю правомірною, правда, закликали українську владу відкоригувати її з урахуванням і відповідно до статей 290 і 293 Угоди про асоціацію.