Вчені розкрили секрет ефективного видобутку золота
Категорія
Наука та медицина
Дата публікації

Вчені розкрили секрет ефективного видобутку золота

Золото
Джерело:  Science Alert

Команда геологів з Китайського університету наук про Землю на чолі з Ден-Ян Хе визначили процеси, які сприяють підйому золота на поверхню із надр Землі. 

Головні тези:

  • Сірка та бісульфід грають ключову роль у підйомі золота на поверхню землі, визначили китайські та швейцарські вчені.
  • Родовища золота утворюються внаслідок вулканічної активності при зіткненні тектонічних плит.
  • Нові дослідження вказують на необхідність враховувати роль бісульфіду, сірководню та діоксиду сірки у процесі видобутку золота.
  • Термодинамічна модель підйому золота виявила наявність комплексу золота з трисіркою, що дає пояснення високих концентрацій золота в мінеральних системах.
  • Дослідження підтверджує, що розуміння процесів формування покладів золота може стимулювати його ефективний видобуток.

Як домогтись підйому золота на поверхню із земних надр

Китайські геологи визначили, що підйом золота на поверхню землі залежить від сірки, що утворює бульбашки під діючими вулканами.

За результатами низки нещодавніх досліджень було встановлено, що деякі форми сірки утворюють молекулярні зв’язки із золотом, яке в іншому випадку так і залишалось б у мантії.

Головним компонентом у процесі підйому золота на поверхню Землі є трисірчана сірка.

Між тим експерименти, проведенні Стефаном Фарсангом та Золтаном Заячем з Женевського університету, визначили, що ключову роль у цьому процесі відіграє бісульфід.

Обидва набори результатів цікаві і заслуговують на увагу, адже розуміння того, як формуються поклади золота, може допомогти нам максимально ефективно використовувати цей прекрасний, цінний і корисний ресурс, — зазначають автори матеріалу.

Науковці підкреслюють, що переважно родовища золота утворюються внаслідок вулканічної активності у місцях, де стикаються між собою тектонічні плити.

Це відбувається, коли край однієї тектонічної плити прослизає під іншу, утворюючи так звану зону субдукції. 

Взаємодія між двома плитами створює регіон, пронизаний землетрусами і вулканами, такими як довгий ланцюг вулканів, відомий як Тихоокеанське вогняне кільце, — підкреслюється у матеріалі.

Золото у таких родовищах утворюється глибоко у надрах, переважно безпосередньо у мантії.

Дорогоцінний метал так і залишався б у мантії, однак він потрапляє у магму, яку підіймає на поверхню вулканічна активність і дозволяє золоту відкладатись.

Вчені переконані, що ключовим фактором у підйомі золота на поверхню є сірка, яка має здатність потужно поєднуватись із важкими металами.

Науковці визначили спосіб підйому золота на поверхню
Золото

Денг-Янг та його колеги проводили експерименти із впливом різного тиску та температур з метою створення термодинамічної моделі, яка ю передбачала реальні умови для підйому золота.

Їм вдалось дізнатись, що за певних температур та тиску під час нагріву води і окислення по мірі занурення земної кори, золото і трисульфід поєднуються і утворюють розчинний комплекс з формулою Au(HS)S3-.

Термодинамічна модель, яку ми зараз опублікували, є першою, яка виявила наявність комплексу золота з трисіркою, про існування якого ми раніше не знали в цих умовах. Це дає найбільш правдоподібне пояснення дуже високих концентрацій золота в деяких мінеральних системах в умовах субдукційних зон, — пояснює геолог Адам Саймон з Мічиганського університету.

Яким ще чином можна сприяти підйому золота на поверхню

Однак це може бути не єдиним способом спонукати підйом золота на поверхню.

За результатами експерименту Фарсанг і Заяч визначили, що замінити стан окислення сірки можна шляхом додавання її в умови тиску і температури 875 градусів за Цельсієм, що еквівалентне температурі магм.

За попередніми дослідженнями було встановлено, що за підйом золота відповідає трисічарчана сірка.

Однак вже нові результати показали, що бісульфід, сірководень та діоксид сірки були значно присутні при магматичних температурах. 

Ретельно підбираючи довжину хвилі лазера, ми також показали, що в попередніх дослідженнях кількість радикалів сірки в геологічних флюїдах була сильно переоцінена, і що результати дослідження 2011 року насправді базувалися на артефакті вимірювань, що поклало край цій дискусії, — підкреслив Фарсанг.

Залишаючись на онлайні ви даєте згоду на використання файлів cookies, які допомагають нам зробити ваше перебування тут ще зручнішим

Based on your browser and language settings, you might prefer the English version of our website. Would you like to switch?