Вчені розкрили таємницю виникнення цивілізації майя
Категорія
Наука та медицина
Дата публікації

Вчені розкрили таємницю виникнення цивілізації майя

майя
Джерело:  Live Science

На території Белізу групою антропологів з Університету Вермонта було виявлено велику кількість стародавніх споруд для вилову риби, які використовували пращури майя. 

Головні тези:

  • Виявлені стародавні рибальські споруди у Белізі свідчать про те, що пращурі майя використовували складні мережі для вилову риби аби прогодувати населення до 15 тис осіб.
  • Ці рибальські споруди, побудовані близько 4 тис років тому, можуть бути ключовим фактором у виникненні великої цивілізації майя в Центральній Америці.
  • Посилення посухи у регіоні могло стимулювати пращурів майя до об'єднання та будівництва рибальських споруд для забезпечення їжею та виживанням.
  • Використання супутникових знімків та аерофотознімків дозволило вченим виявити та датувати рибальські пастки, використовувані майя протягом епохи Формування.
  • Дослідження антропологів в Університеті Вермонта та Техаському університеті в Тайлері спонукає вчених переглянути традиційні уявлення про великомасштабні проєкти майя та їхній розвиток 4 тис років тому.

Що відомо про пращурів майя

Зазначається, що виявлені споруди дозволяли виловлювати достатньо риби аби прогодувати до 15 тис осіб на рік.

Споруди включали в себе мережу каналів та ставків, які допомагали спрямовувати рибу у місця, де її легко можна було виловити.

Ці складні мережі були побудовані мисливцями-збирачами близько 4 тис років тому в архаічний період, коли тодішні люди ще не займались сільским господарством у значних масштабах.

Науковці встановили обставини утворення цивілізації майя
Залишки споруд майя

Це найбільш рання великомасштабна архаїчна споруда для лову риби, зареєстрована в стародавній Мезоамериці, — зазначають американські дослідники.

Вони пояснюють, що успішна діяльність цих мисливців-збирачів сприяла виникненню цивілізації майя, яка тривалий час домінувала у Центральній Америці.

Науковці припускають, що споруди для вилову риби могли спонукати людей збиратися і будувати постійні поселення, які згодом перетворювались на міста.

Схоже, що канали давали змогу щорічно ловити рибу і проводити громадські зібрання, що спонукало людей повертатися в цю область з року в рік і збиратися разом на більш тривалі періоди часу. Такі інтенсивні інвестиції в ландшафт могли в кінцевому підсумку призвести до розвитку складного суспільства, характерного для доколумбової цивілізації майя, яке згодом відбулося в цій області близько 1200 року до нашої ери, — зазначає співавтор дослідження професорка антропології в Університеті Вермонта Марієка Брауер Бург.

Що спонукало пращурів майя посилено займатись рибальством

У той час, як підкреслюють дослідники, у регіоні посилювалась посуха і люди мали вести боротьбу за виживання.

Це могло спонукати людей об'єднуватися і будувати споруди, щоб забезпечити себе достатньою кількістю їжі.

Група вчених використовувала супутникові знімки та аерофотознімки, зроблені безпілотниками, щоб виявити канали та ставки.

Вони також провели розкопки і радіовуглецеве датування органічних відкладень і деревного вугілля, щоб визначити, коли були побудовані рибальські пастки.

За словами дослідників, майя продовжували використовувати ці рибальські пастки в епоху Формування (приблизно з 2000 р. до н. е. до 200 р. н. е.).

Чесно кажучи, це відкриття приголомшує. Ми завжди вважали, що великомасштабні проєкти зі зміни земель відбувалися в класичний період майя, або приблизно з 250 по 900 р. н. е., — пояснює професор антропології Техаського університету в Тайлері Томас Гудерджан.

На думку Гудерджана, дослідження може спонукати вчених переглянути те, якими були майя близько 4 тис років тому.

Категорія
Світ
Дата публікації

Ліпший друг України. Хто така Меган Моббс і як вона пов'язана з Трампом

Меган Моббс
Джерело:  The Washington Post

Видання The Washington Post звертає увагу на те, що донька спеціального представника США з питань України та Росії Кіта Келлога — Меган Моббс — уже багато років очолює благодійний фонду RT Weatherman Foundation, що допомагає Україні від початку повномасштабної війни.

Головні тези:

  • Фонд Моббс координує доставку медичної допомоги до українських лікарень та евакуацію поранених американських бійців.
  • Меган Моббс жорстко критикувала адміністрацію Джо Байдена за брак допомоги Україні.

Донька Келлога всіляко допомагає Україні уже багато років поспіль

На переконання американських журналістів, ліпшого "друга України", ніж Моббс годі й шукати.

Попри це, як зазначає редакція видання, немає жодних гарантій, що член команди Трампа завжди погоджується зі своєю донькою, і навпаки.

Фонд Моббс створив і керує логістичним центром на румунсько-українському кордоні, звідки вже доставлено понад 10 000 піддонів ліків, медичних товарів та іншої допомоги до понад 70 українських лікарень і гуманітарних організацій.

Меган Моббс (Фото: Instagram mobbs_mentality)

Ба більше, вказано, що команда Меган Моббс допомагає евакуювати поранених американських добровольців, які воюють в Україні, а також аквтино займається репатріацією тіл загиблих американських воїнів.

Що важливо розуміти, саме RT Weatherman Foundation координував і спонсорував поїздку Келлога в Україну в січні 2023 року.

Як відомо, згодом він виступив перед Сенатом США та заявив, що Україна має отримати можливість завдати поразки російській армії, оскільки "тільки це може змусити Путіна сісти за стіл переговорів".

На тлі останніх подій Меган Моббс також жорстко критикувала адміністрацію Джо Байдена, яка, на її думку, зробила недостатньо для допомоги Україні.

Залишаючись на онлайні ви даєте згоду на використання файлів cookies, які допомагають нам зробити ваше перебування тут ще зручнішим

Based on your browser and language settings, you might prefer the English version of our website. Would you like to switch?