Підтримка України країнами демократичного Заходу є надзвичайно важливим у відбитті необгрунтованої широкомасштабної збройної агресії Російської Федерації. Єдність Європейського Союзу у реалізації зовнішньої політики певним чином стало несподіваним для путінського режиму та не враховано в його амбітних планах покорити Україну протягом тижня.
Джерело: online.ua
Росія може просувати своїх агентів на виборах у країнах Європи
Кремль продовжує активно використовувати всі свої можливості для просування своїх національних інтересів, які передбачають не лише зниження підтримки України, а й внесення розколу в табір демократичного Заходу.
Вибори, які мають відбутись у другій половині 2023 року в Польщі, Словаччині та інших країнах Європи можуть вивести на перший план євроскептиків і політиків, які симпатизують Росії. Вони можуть також підштовхнути діючі уряди цих країн в напрямку зміни зовнішньополітичних векторів не лише власних держав, а й міжнародних альянсів, які ґрунтуються на консенсусних принципах прийняття рішень, Північно-Атлантичного Альянсу та Європейського Союзу.
Польща, як і Чехія, Словаччина, країни Балтії, стала ключовою країною для України під час російської агресії. Ця країна прийняла мільйони українських біженців і є головним пунктом, через який постачається озброєння і військова техніка від країн Заходу для Сил оборони України.
Важливу роль у збереженні єдності демократії відіграє відповідь на питання про те, кого оберуть європейці на своїх виборах цього року. Наскільки велика ця небезпека? Чи зміниться підтримка Польщі після виборів?
Які шанси на перемогу проукраїнських сил під час виборів у Польщі
Як зазначив колишній президент Європейської Ради Дональд Туск, незалежно від результатів, Польща продовжить свою підтримку України.
Експерти-політологи стверджують, що політична боротьба у рамках проведення 15 жовтня 2023 року виборів до двох палат польського парламенту буде запеклою, але її результат вплине не лише на внутрішню політику та зовнішні стосунки держави, а й швидше на стосунки Польщі з ЄС. Однією з основних особливостей цих виборів є можливість зміни складу політичних сил у Польщі та їх впливу на регіональну та міжнародну арену.
Згідно з опитуванням агенції “United Surveys” для порталу “Wirtualna Polska”, переважна більшість громадян Польщі підтримує політику уряду "Право і справедливість" з підтримки України на міжнародній арені. До 80,4% опитаних ставляться до політики та дій позитивно, зокрема 32,5% – "безумовно добре", а 47,9% – "радше добре".
Протилежну думку висловили 11,1% респондентів, з них 9,2% вважають, що партія "Право і справедливість" поводиться в цьому питанні "радше погано", і 1,9% опитаних висловили ще більше негативного ставлення до цих дій.
Опитування громадської думки від агенції “Kantar Public”, опубліковане у “Gazeta Wyborcza”, свідчить, що опозиційні партії Польщі мають ризик програти парламентські вибори у жовтні через розбіжності. Опитування є тривожним дзвінком для опозиції, яка намагалася відкинути свої розбіжності та кинути ефективний виклик діючому уряду. Результати опитування свідчать про те, що досягнення угоди між опозиційними партіями є "питанням днів або тижнів", а будь-які спроби знайти спільну мову пізніше "не викликатимуть довіру наших виборців”.
Як наразі громадяни Польщі оцінюють відносини з Україною
Поряд з цим, результати опитування, яке було опубліковане на сайті Ukrayina.pl, свідчать, що 57% виборців Об'єднаних правих партій Польщі позитивно оцінюють відносини між поляками та українцями, 31% – нейтрально, а 4% – погано.
Також 48% виборців Громадянської коаліції вважають, що стосунки між поляками та українцями в їхньому найближчому оточенні позитивні.
Процес виборів у Польщі включає конкуренцію між різними політичними партіями та їхніми підходами до внутрішньої та зовнішньої політики. Наприклад, вже зазначено, що на електоральній арені буде присутня антиукраїнська партія "Конфедерація", яка може здобути значну кількість голосів. Це може призвести до негативних наслідків для відносин між Польщею та Україною, оскільки "Конфедерація" має відверто антиукраїнську позицію.
Чого очікувати Україні у разі перемоги партії "Право і справедливість"
Потенційна перемога партії "Право і справедливість" (ПіС), очолюваної Ярославом Качинським, у парламентських виборах 2023 року може вплинути на відносини між Польщею та Україною. Згідно з інформацією з різних джерел, є ознаки, що така перемога може викликати певні зміни у динаміці відносин між цими двома країнами:
- останнім часом в польському медіа-просторі спостерігається гучна критика та незгода щодо відносин з Україною з боку деяких політичних діячів, зокрема колишнього прем'єр-міністра Влодзімєжа Цімошевіча та колишнього міністра закордонних справ Матеуша Моравецького. Ці обговорення можуть відображати напруження в польсько-українських відносинах та можливу зміну тону спілкування між країнами;
- блокування експорту українського зерна стало викликом для польських фермерів, оскільки вони стурбовані можливим зниженням цін на зерно на внутрішньому ринку. Це може бути пов'язане з попередніми зобов'язаннями партії "Право і справедливість" перед фермерами та спробами забезпечити виборчу підтримку з боку сільського населення перед парламентськими виборами.
Вибори у Польщі: чому ризик втручання РФ наразі вкрай високий
З огляду на геополітичний контекст та інтереси Росії, можна очікувати, що Росія буде намагатися використати парламентські вибори в Польщі для просування своїх національних інтересів в Європі.
Росія може намагатися впливати на різні політичні сили, зокрема на антиукраїнські партії, щоб послабити підтримку України в Польщі та створити умови для відновлення співпраці з Росією на європейському рівні.
Це може включати розповсюдження дезінформації, підтримку антиукраїнської риторики та інші методи впливу на польську політичну сцену.
У підсумку, парламентські вибори у Польщі у жовтні 2023 року можуть мати значний вплив на внутрішню та зовнішню політику країни, а також на її відносини з Україною. Можливість зміни політичних установок та зростання антиукраїнських настроїв можуть призвести до напруження відносин між двома країнами, що в свою чергу може бути використано Росією для просування своїх інтересів в Європі.
Читайте також:
Подоляк озвучив прогноз розвитку відносин між Україною та Польщею
У Польщі відповіли, чи планують продовжити заборону на ввезення української агропродукції
Хорватія знайшла спосіб допомогти Україні на тлі зернової кризи