Чимало українських водіїв досі встановлюють та користуються за допомогою VPN російськими додатками «2-GIS» та «Яндекс Карты и Навигатор». Що важливо розуміти, у такий спосіб вони несвідомо «шпигують» на користь РФ, оскільки саме через ці додатки російський уряд в онлайн режимі отримує інформацію про ситуацію на українських дорогах, проїзд військової техніки та навіть входи й виходи до будь-якого будинку.
Джерело: InformNapalm
Чому російські додадтки залишаються вкрай небезпечними для українців
15%, а це кожен сьомий водій в Україні, досі активно користується російськими мобільними навігаторами під час поїздок - це підтверджує дослідження Громадської спілки «Асоціація відповідальних перевізників».
Варто звернути увагу на те, що Об’єднання перевізників дуже багато разів зверталось до РНБОУ, МВС та СБУ, щоб їх роботу нарешті було остаточно заблоковано на території України, але, крім листів на адресу магазинів мобільних додатків дії відповідних структур поки не йдуть.
Водій може навіть не знати, що став шпигуном – щоб передати інформацію йому просто потрібно проїхати повз ці об’єкти з увімкненим навігатором. За даними «Асоціації відповідальних перевізників», найбільше російських додатків встановлено у телефонах автомобілістів у Харкові, Одесі чи Дніпрі. Таких користувачів там від 42% до 58%, - йдеться в повідомленні.
Що цікаво, власники додатків ніколи не приховували своє російське "походження".
До прикладу, в Політиці конфіденційності «Яндекс Карти і Навігатор» вказано, що розпорядником персональних даних є зареєстроване в РФ ТОВ «Яндекс». Воно теж опосередковано належить «Сербанку Росії».
Що можна зробити у ситуації, що склалася
Питання негайного припинення використання російських мобільних додатків-шпигунів - це питання безпеки кожного українського громадянина.
«Асоціація відповідальних перевізників» уже звертадась до правоохоронних органів із закликом вплинути на ситуацію та заборонити в Україні роботу російських застосунків. Також були уже два звернення до РНБО. Поки реакції немає.
За словами експертів, причина суїцидальної прихильності наших водіїв до російських автонавігаторів - просто поганапоінформованість і нерозумінням того, що за їх маршрутом у Яндексі завтра може летіти “російський шахід”.
Щоб кардинально змінити ситуацію, вимог зі сторони бізнесу недостатньо – потрібна синергія зусиль з державних органів та суспільства. Українські водії мають зрозуміти ризик, який несе використання російських навігаторів та видалити їх. Якщо більшість споживачів відмовляються від цих програм, це дозволить мінімізувати шкоду від них та зміцнити безпеку країни, - йдеться в повідомленні.
Читайте також: