Протягом сотень років календар Майя залишався загадкою для усіх вчених. Однак нещодавно антропологи з Університету Тулейн у США дійшли висновку, що календар прив'язаний не до 819-денного циклу, а до синодичного періоду видимих планет, тривалістю 45 років.
Джерело: Science Alert
Що важливо знати про календар Майя
Календар Майя – це надскладна система, яка складається з менших календарів. Її створили багато століть тому в Мезоамериці.
Календар складається з чотирьох блоків по 819 днів, кожен з яких відповідає одному з чотирьох кольорів. Раніше вчені були переконані в тому, що червоний колір відповідає сходу, білий – півночі, чорний – заходу, а жовтий – півдню. Проте згодом стало зрозуміло, що це була помилка.
Фото — unsplash.com
Варто зазначити, що наразі білий і жовтий кольори асоціюють із зенітом і надиром відповідно. Майя змогли точно розрахувати синодичні періоди видимих планет, до яких належать:
Меркурій,
Венера,
Марс,
Юпітер,
Сатурн.
Науковці пояснили, як насправді міг працювати календар Майя
Іноземні науковці вирішили по-новому подивитися на календар Майя й збільшили його тривалість до 20 періодів по 819 днів, або 45 років.
Цей довший період дозволив створити схему, в якій синодичні періоди видимих планет були співмірні з циклами 819-денного календаря. Меркурій має 140 періодів по 117 днів, Венера – 28 періодів по 585 днів, а Марс – 21 період по 780 днів. Юпітер і Сатурн також пов'язані з календарем, але не з його повною версією. Юпітер має 39 синодичних періодів по 399 днів у 19 циклах, а Сатурн – 13 періодів по 378 днів у 6 циклах.
Окрім того, наголошується, що вченим вдалося знайти зв'язок з іншим 260-денним календарем Майя Цолькіна.
За їхніми словами, двадцять 819-денних періодів складають загалом 16 380 днів, що є найменш поширеним кратним числом 260 і 819. Як стверджують дослідники, це може вказувати на те, що ці два календарі можуть бути пов'язані між собою.
Читайте також:
Вчені висунули нову версію походження життя на Землі
Чому на небі з кожним роком видно дедалі менше зірок — пояснення вчених
Астрономи нарешті розгадали загадку "сонячних пальців"