Японія почала купувати російську нафту за ціною, що перевищує верхню межу в 60 доларів за барель - Токіо домоглось від США винятку, заявивши, що потребує його для забезпечення доступу до російських енергоносіїв.
Джерело: The Wall Street Journal
Японія купує російську нафту за ціною вище стелі в 60 дол за барель
Поступка демонструє залежність Японії від Росії у питаннях викопного палива, що, на думку аналітиків, спричинило нерішучість Токіо щодо глибшої підтримки України у її війні з Росією.
Після західних санкцій багато європейських країн відвикли від російської нафти у відповідь на вторгнення в Україну. Однак Японія за останній рік збільшила обсяги закупівель російського природного газу.Японія є єдиною країною "Великої сімки", яка не постачає Україні летальну зброю, а прем'єр-міністр Фуміо Кісіда був останнім лідером "Великої сімки", який відвідав Україну після російського вторгнення, - нагадує видання.
Закупівлі нафти, хоч і незначні та санкціоновані США, є "проломом" у єдності зусиль, спрямованих на встановлення глобального обмеження на закупівлю російської сирої нафти на рівні 60 доларів за барель, додає WSJ.
Газета при цьому уточнює, що імпорт російського природного газу до Японії "відносно невеликий" і становить близько однієї десятої постачання.
Представник Міністерства економіки, торгівлі і промисловості Японії заявив, що Токіо хоче забезпечити доступ до основного продукту "Сахаліну-2" - природного газу, який зріджується і постачається до Японії.
Ми зробили це для того, щоб мати стабільне постачання енергоносіїв до Японії, - сказав чиновник.
Як змінився експорт російської нафти в ЄС
На тлі масових антиросійських санкцій, які були введені після вторгнення РФ в Україну, агресор втратив статус основного постачальника нафти до Євросоюзу.
Від початку війни в Україні частка Росії в експорті нафти до ЄС скоротилася до 4%. Тепер перше місце в експорті нафти належить США, на які у грудні 2022 року припало 18% європейського імпорту, — повідомляє Євростат.
До лютого 2022 року від 24% до 31% загального обсягу імпортної нафти Євросоюзу (40-50 млн барелів на місяць) йшли з Росії.
США були другим за величиною постачальником з часткою 10-13% (19-21 млн барелів).
Норвегія і Казахстан володіли часткою від 8% до 14%. Далі йшли Ірак (7-12%), Лівія та Великобританія (по 5%).
Ситуація почала змінюватися з весни 2022 року. До кінця року російський імпорт скоротився до 7,6 млн барелів на місяць (4% від загального імпорту), що пов’язано з ембарго на імпорт морської сирої нафти з Росії – воно набрало чинності в грудні 2022 року, — зазначили у відомстві.
Зменшення імпорту з Росії вдалося компенсувати збільшенням постачань з інших джерел.
Читайте також:
Україна готова відновити експорт електроенергії в Європу
В МВФ прогнозують важкий рік для світової економіки
Мережа Leroy Merlin прийняла рішення піти з Росії