У травні 2020 року група науковців натрапила у пустелі Сахара на фрагмент породи, який класифікували після попереднього дослідження як метеорит. З того часу тривало його масштабне вивчення. З’ясувалося, що цей фрагмент мільярди років тому відколовся від невідомої наразі протопланети, вік якої перевищує сьогоденну оцінку віку нашої Землі. Про це повідомляє ONLINE.UA з посиланням на науковий онлайн-портал PNAS.
Дослідження майже рік проводив міжнародний колектив з французьких та японських вчених. Уламок масою 32 кілограми став одним з небагатьох, які належать до протопланет — їх мало вивчають саме через брак матеріалу для роботи.
Представники Паризького університету, Університету Лотарингії, а також Інституту планетології та астрофізики (усі — Франція), а також японського Національного інституту полярних досліджень відзначили знаходження такого цінного метеориту.
Головне у цьому відкритті — вік уламка. Науковці встановили його завдяки вивченню радіоактивних ізотопів алюмінію та магнію. Ці елементи кристалізувалися приблизно 4,565 мільярда років тому у складі “батьківського” об’єкту, яка сформувалося близько 4,566 мільярда років тому.
Учасники дослідження зауважили, фактично метеорит демонструє людству, яким чином виглядала кора перших протопланет у Сонячній системі. Утім, якої саме, визначити надзвичайно важко.
Метеорит віднесли до ахондритів, які складаються здебільшого з магматичної породи. Передбачається, що такі тіла формувалися у складі більш великих, які згодом всередині поділилися на ядро та кору.
Ахондрити — значна знахідка для науки, адже вони “ексклюзивні” самі по собі. Майже всі з них (до 95%) відносяться до уламків Місяця чи Марса та зазвичай вони відзначені у своєму складі присутністю базальта. Однак у вищезгаданому екземплярі цього матеріалу немає, натомість він складається з магматичної вулканічної породи — це робить його одним з найбільш рідкісних серед інших знайдених.
Як повідомляв ONLINE.UA, 3 березня американська приватна космічна компанія SpaceX, яка належить відомому бізнесмену та винахіднику Ілону Маску, нарешті здійснила запуск і посадку десятого прототипа міжпланетного багаторазового корабля Starship. Варто зазначити, що невдовзі після приземлення прототип все-таки вибухнув. До слова, напередодні старту Starship SN10 сам Маск неочікувано для всіх повідомив, що випробування прототипу пройдуть успішно з ймовірністю 60%.