У неділю, 14 січня в Україні відзначають одразу два свята - День Святого Василя і Старий Новий рік. Ці свята перетинаються з Маланкою та Щедрим вечором, тому подібні за традиціями і обрядами.
ONLINE.UA розповість, як християни святкують Васильєв день і Старий Новий рік, а також про прикмети цих свят.
Читайте також: Кращі щедрівки на Щедрий вечір і Старий Новий рік: опубліковані відео
Святий Василій народився в 330 році в Кесарії в християнській родині. Він отримав гарну освіту, завдяки якої досконало знав різні науки. У 362 році він почав служити Богу - спочатку його посвятили в сан диякона єпископом Мелетієм, а в 364 році Василь став пресвітером єпископом Кесарійським Євсевієм.
Під час служби Василь невпинно дбав про потреби своєї пастви, чим завоював велику повагу і любов у народу. Його, разом з Миколою Чудотворцем, особливо шанували православні віруючі. Помер Василь у перший день 379 року. Через деякий час церква зарахувала його до лику святих і встановила пам'ятний день 14 січня.
Головною традицією Васильєва дня є посівання. Вважається, що посівати повинні хлопчики, так як саме чоловік має першим увійти в будинок в Старий Новий рік - в такому випадку господарів чекає щастя і достаток. Посівати прийнято зерном, яке ні в якому разі не можна викидати. Посіяне зерно слід зібрати і зберігати до весни, а після змішати з зернами для посіву та засіяти в землю.
Традиційними стравами в день Василя є кутя, вареники з сиром і млинці. Саме цими смаколиками прийнято дякувати посівальників. Також за традицією на Васильєв день принято ворожити.
Існує багато способів ворожінь на Старий Новий рік. Це можуть бути передбачення на вареники - при приготуванні цієї страви господиня кладе в вареники "сюрпризи", які під час святкового обіду передбачать долю всіх присутніх за столом. Наприклад, монетка або зерна в варениках обіцяють багатство, сіль віщує сльози, кісточка від вишні говорить про майбутнє поповнення в родині, а кільце символізує заміжжя.
Також на Старий Новий рік можна ворожити за допомогою кота: спочатку потрібно загадати бажання, а після цього покликати з іншої кімнати домашнього улюбленця - якщо кіт переступить поріг спочатку лівою лапою, ваше бажання неодмінно збудеться, правою - доведеться про нього забути.
Васильєв день: прикмети
День Василя Великого має безліч прикмет, до яких християни прислухаються вже багато років. Наприклад, в цей день в будинку слід мати хороший грошовий запас, щоб весь рік не мати фінансових труднощів. Також на Старий Новий рік не рекомендується давати гроші в борг - можна "віддати" своє благополуччя.
Якщо на Васильєв день випав сніг - буде хороший урожай;
Якщо вранці йде сніг, то зима теж буде сніжною, а весна настане пізно;
Яскраві зірки на небі на Старий Новий рік віщують швидкі морози;
Якщо людина народилася в Васильєв день, то вона буде дуже багатою.
Раніше ONLINE.UA повідомляв, куди можна піти в Києві на Старий Новий рік.