Сьогодні, 24 серпня, Україна відзначає 26 років незалежності.
У зв’язку з цим ONLINE.UA пригадав цікаві факти про день, коли наша країна здобула свободу.
Українці проголосували за незалежність України на референдумі 1 грудня 1991 року. На референдум було винесено лише одне питання – “Чи підтверджуєте Ви Акт проголошення незалежності України”.
24 серпня 1991 року було скликане надзвичайне й позачергове засідання Верховної Ради УРСР. Це сталося через три дні після подавлення путчу консервативних сил Радянського Союзу, які прагнули повернути СРСР без демократичних перетворень і "перебудови".
Сесія розпочалася о 10-й ранку з хвилини мовчання у пам'ять про трьох росіян, які загинули в ніч на 21 серпня під час виступу жителів Москви проти путчу.
За незалежність проголосували навіть комуністи. Більше того, представник компартії Олександр Мороз у своїй доповіді запропонував серед перших кроків незалежної влади реформувати армію та ввести власну валюту.
Читайте також: Трамп привітав Порошенка з 26-ю річницею Незалежності України
Увечері 346 депутатів, у тому числі комуністи, які були присутні в парламенті, підтримали Акт проголошення незалежності України. Лише один депутат був проти, інші утрималися. Результати голосування парламентарії зустріли бурхливими оплесками.
В'ячеслав Чорновіл запропонував внести до зали Верховної Ради синьо-жовтий прапор, з яким українці стояли на барикадах біля російського Білого дому, а також підняти національний прапор над куполом парламенту.
Першим президентом незалежної України став Леонід Кравчук.
В 1994 році 24 серпня на Хрещатику в Києві був проведений перший військовий парад, приурочений до дня проголошення Незалежності України.
До слова, з 2010 по 2013 рік, за часів перебування Віктора Януковича при владі, паради у столиці на честь Дня незалежності не проводилися. Зокрема було скасовано парад на честь ювілейної 20-ї річниці, що пояснювалося тодішньою владою економією коштів.
У 2014 році був проведений парад із залученням важкої військової техніки. Головною вулицею столиці проїхали близько півсотні одиниць техніки, у тому числі й новітні зразки. Маршем пройшли 14 парадних розрахунків загальною чисельністю близько півтори тисячі військовослужбовців Збройних Сил, Нацгвардії, МВС та Державної прикордонної служби, а також 120 учасників бойових дій на Донбасі. Частина техніки та особового складу по завершенню параду вирушили до зони АТО.
Цього року участь у військовому параді прийматимуть понад 4,5 тисяч військовослужбовців та близько 70 одиниць техніки, з яких 25 одиниць - нові зразки, які будуть виставлені для огляду на Михайлівській площі. Окрім того, Хрещатиком вперше крокуватимуть військові підрозділи 10 країн-партнерів, серед яких Велика Британія, США, Канада, Литва, Грузія, Польща, Молдова, Естонія, Румунія та Латвія.
Як повідомляв ONLINE.UA, військовий парад у Києві 24 серпня відвідають 11 міністрів оборони різних країн.