Глава Білого дому Джо Байден остаточно визначився, хто в його адміністрації буде займатися питаннями "Північного потоку-2". Старшим радником Держдепу з питань енергетичної безпеки призначений Амос Хохштейн. Він буде займатися реалізацією угоди США і Німеччини по російському газопроводу, що спрямована на підтримку України і енергетичної безпеки Європи.
Джерело: пресслужба Держдепу США
Про призначення Байденом спецпосланця по "Північному потоку-2" повідомив держсекретар США Ентоні Блінкен. Він уточнив, що Хохштейн має багаторічний досвід на цій посаді і вже займав керівні посади в Держдепі, академічних колах і приватному секторі.
"Він унікально підходить для підтримки розробки та реалізації комплексної стратегії США щодо зміцнення глобальної енергетичної безпеки, особливо в Центральній і Східній Європі. Це призначення демонструє рішучість адміністрації використовувати енергетичну дипломатію для забезпечення безпеки поставок в цей критичний період енергетичного переходу, протидіяти використанню Кремлем енергії в якості геополітичного зброї і просувати більш безпечне і стійке енергетичне майбутнє України і Прифронтові країни НАТО і ЄС ", - йдеться в офіційному повідомленні Держдепу.
Хохштейн став спецпосланцем США по Північному потоку-2 - чого чекати Україні
Раніше Амос Хохштейн критикував газопровід "Північний потік-2". Він вважає, що Німеччина після запуску російського газопроводу виявиться під загрозою шантажу Кремля, так як команда російського президента Володимира Путіна зможе в будь-який момент відключити подачу газу.
При цьому багато американських політиків шоковані рішенням Байдена призначити саме Хохштейна спецпредставником Держдепу, який буде відповідати за реалізацію угоди з Берліном, спрямованим на завершення і запуск ПП-2.
"Адміністрація США намагається приховати цю жахливу угоду за його авторитетом в надії, що це змусить людей забути, наскільки вона погана", - повідомляють інсайдери реакцію американських політиків на рішення Байдена.
Важливо нагадати, що Хохштейн був спеціальним представником Держдепу з міжнародних енергетичних питань з 2014 по 2017 рік. Він контролював зовнішньополітичну діяльність Штатів з питань енергетики і консультував Байдена з енергетичних питань. Більш того, 4 роки тому він увійшов до наглядової ради української компанії "Нафтогаз", але в жовтні 2020 року повідомив, що подає у відставку. Тоді він пояснив своє рішення відходом влади України від боротьби з корупцією.
Команда Володимира Зеленського спочатку була стурбована призначенням Хохштейна, проте пізніше заявила, що "українці не сумніваються в його сумлінності".
Що обіцяють США і Німеччина Україні після запуску Північного потоку-2
Деталі угоди США і Німеччини по ПП-2 озвучили 21 липня. За її умовами, зокрема, Штати зобов'язалися не відновлювати і не вводити нові санкції проти газопроводу, а також гарантували збільшення інвестицій, спрямованих на підтримку енергоефективності та енергобезпеки України.
Німеччина зобов'язалася вживати заходів на національному та європейському рівні, включаючи санкції, якщо Росія буде використовувати енергію в якості зброї або зробить подальші агресивні дії проти України.
Також в угоді США і Німеччини окрему увагу приділено ситуації на Донбасі. В угоді сказано, що Німеччина активізує зусилля в рамках нормандського формату, щоб забезпечити виконання Мінських угод.
Коротко про будівництво Північного потоку 2
Газопровід Північний потік — 2, по якому Путін планує щорічно постачати 55 млрд кубометрів газу з Росії до Німеччини, побудували вже майже повністю — його планують добудувати вже в серпні і запустити в 2021 році.
Європа хоч офіційно і відмовилася від російського газопроводу, але вже змирилася з його запуском.
Кремль стверджує, що Росія не припинить транзит свого газу через територію України після запуску газопроводу "Північний потік-2".
Німеччина обіцяє компенсацію Україні за втрати після запуску ПП-2.
Але Зеленський вимагає гарантій щодо збереження енергетичної безпеки на 10-15 років.