Для революції в Росії, або будь-якій іншій країні пострадянського простору, необхідно виконання п'яти умов, які зроблять зміну влади неминучою.
Про це в інтерв'ю ONLINE.UA заявив відомий російський історик, професор, доктор історичних наук Валерій Соловей.
«Перше: економічні та соціальні проблеми. Головне - навіть не самі проблеми, а їх сприйняття. В одних умовах соціальна нерівність виглядає прийнятно, а в інших - образливо», - підкреслив він.
За його словами, «в Україні перед Помаранчевою революцією 2004 року було безпрецедентне економічне зростання, що дозволило сформуватися українському "середньому класу", але цей середній клас сприймав економічну ситуацію в країні як несправедливу, неефективну і корумповану».
«Друге: неефективність влади. Якщо влада виглядає несправедливою і слабкою одночасно, то це викликає суспільне обурення. У 2013 році Революція гідності починалася досить мляво. Але після того, як в кінці листопада міліція побила на Майдані Незалежності студентів, почалася масова мобілізація», - нагадав учений.
Соловей зазначив, що в той час «в очах громадської думки влада вчинила несправедливо».
«Вона вчинила ще й вкрай нерозумно з точки зору власних інтересів, тобто неефективно. Якби цього побиття не сталося, події розвивалися б по-іншому, і табір на Майдані міг би розсмоктатися. В революціях завжди саме влада виступає провокатором масового невдоволення», - додав історик.
Третьою умовою революції вчений назвав відповідну ідеологію.
«У всіх революціях і в усі епохи вона зводиться до двох пунктів. По-перше, ми хочемо справедливості! Про справедливість говорять всі, хоча розуміють під нею різні речі. По-друге, головною перешкодою на шляху до справедливості вважають несправедливу владу. Революційна ідеологія завжди проста і популістська», - заявив він.
Соловей наголосив, що це є сильною стороною такої риторики, «тому що люди не дискутують про майбутнє державного устрою або економічну модель, а просто хочуть справедливості тут і зараз, і хочуть повалити владу, в якій бачать джерело несправедливості».
«Четвертий фактор: розкол еліт. Він відбувається не одразу. Для цього розколу необхідний тиск знизу. Якщо він є, то частина еліти думає: ми б не хотіли йти на дно з цим режимом, давайте приєднаємося до повсталого народу. Приклад України тут дуже показовий. Розкол еліт був і під час Помаранчевої революції, і під час Революції гідності. Таким чином, формується єдність частини еліти і революційного народу», - нагадав експерт.
І п'ятим фактором є зовнішній вплив.
«Під зовнішнім впливом не треба розуміти якусь змову, засилання пропагандистів або зброї. Хоча в першій половині ХХ століття такі методи широко використовувалися комуністами і Радянським Союзом. Але не тільки ними. Сьогодні зовнішній вплив реалізується інакше: через фінансування, допомогу і підтримку інститутів громадянського суспільства, правозахисників, незалежної преси. Тобто за допомогою створення таких ось цивільних мереж», - розповів історик.
Соловей додав, що «зовнішній вплив - це також приклад того, як можна жити, світ відкритий, можна по ньому більш-менш вільно їздити, є інтернет: люди порівнюють життя, наприклад, в Україні і РФ, в Польщі чи Німеччині».
«Де краще жити? Після цього людина задається питанням: а чому ми живемо так погано? Далі слідує думка, що можна жити краще, і треба б спробувати це організувати у себе вдома. В Україні Захід виступав моделлю для наслідування, а Росія - антимоделлю. Ось в цьому сила зовнішнього впливу - в привабливості моделі, а вже потім у формуванні соціокультурних мереж цивільного характеру. Чи означають такі мережі, що Захід інвестує в політику і готує змову? Ні. Але ці мережі об'єктивно служать інструментами його впливу. Це те, що прийнято називати soft power - "м'яка сила", - резюмував він.
Більше читайте в інтерв'ю на ONLINE.UA: Долі України та Росії залежать від однієї речі - історик Соловей про революції і проблеми Кремля.
- Категорія
- Світ
- Дата публікації