Іноземним науковцям нарешті вдалося дізнатися, чому запах так сильно пов’язаний зі спогадами та місцями. За їхніми словами, на це безпосередньо впливають нейрони мозку.
Джерело: Study finds
Вчені пояснили зв'язок між запахом та спогадами
Науковці з Центру Шампалімо звернули увагу на те, що на асоціації з подіями впливають клітини мозку у нюховій корі – області мозку, яка контролює запах. Вони кажуть, що саме нейрони формують зв’язок між запахами та місцями.
Запах часто має силу переносити нас у часі. Це може бути заспокійливий аромат якоїсь страви, яка повертає когось у дім дитинства, або характерний запах, який повертає ваші думки до Різдва з близькими. Молекули запаху за своєю суттю не несуть просторову інформацію. Однак тварини в дикій природі використовують запахи для просторової навігації та пам’яті, що дозволяє їм знаходити цінні ресурси, такі як їжа, – пояснює цей феномен дослідниця Сінді Пу.
Фото — unsplash.com
Науковці змогли дослідити нейронні основи цієї поведінки, а також зрозуміти, як мозок поєднує нюхову та просторову інформацію. Вони вирішили зосередилася на первинній нюховій корі, яка знаходиться в передній частині мозку.
Як стверджує старший авторадослідження Закар Майнен, клітини в області мозку, яка контролює пам’ять (гіпокампу), стають активними у певному місці або середовищі.
Тільки нюх має прямі взаємні зв’язки з гіпокампальною системою, яка бере участь у пам’яті та навігації, – наголосив він.
Окрім того, наголошується, що нейрони, які вчені називають "клітинами місця", створюють карту простору. 7 років тому за відкриття цих клітин у щурів вчені отримали Нобелівську премію з фізіології та медицини у 2014 році.
В ході дослідження вчені виявили популяцію нейронів, які, як і клітини місця, ставали активними в певному місці.
Ми виявили, що одні нейрони реагували на запах, інші – на розташування, а треті – на обидва типи інформації різною мірою. Всі ці різні нейрони змішані разом і, ймовірно, пов’язані між собою. Тому можна припустити, що активація асоціацій з простором запахів може відбуватися через активність у цій мережі, –наголосила Сінді Пу.
Читайте також:
Науковці знайшли ще один ключ до вічної молодості
Вчені знайшли простий спосіб визначити підвищений ризик хвороби Альцгеймера;
Названий ефективний спосіб компенсувати шкоду від недосипу.