Економічний експерт і інвестиційний банкір Сергій Фурса вважає нову кредитну угоду України і Китаю підтвердженням того, що Пекін шантажує Київ. Він попереджає, що ця співпраця з Китаєм дорого коштуватиме Україні.
Джерело: НВ
Підозра про те, що Китай шантажує Україну, виникла коли Україна раптово відкликала підпис від документа ООН про порушення прав людини в Сіньцзяні. Західні ЗМІ написали, що офіційний Київ пішов на цей резонансний крок, оскільки в КНР погрожували заблокувати постачання в Україну 500 тисяч доз вакциною від коронавіруса CoronaVac, якій зараз прищеплюють українців в центрах масової вакцинації.
Але тема шантажу знову виникла напередодні після того, як міністр інфраструктури України Олександр Кубрак раптово повідомив про підписання міжурядової угоди про розширення співпраці в галузі будівництва інфраструктури з Китаєм. Увагу привернуло те, що офіційний Київ кілька днів мовчав про секретний меморандум і повідомив про підписання важливого документа тільки після того, як цю інфомрацію оприлюднили китайські ЗМІ.
Чим небезпечне співробітництво з Китаєм для України?
Сергій Фурса пояснює, що Китай, на відміну від МВФ, справді не "викручує руки", не вимагає контролювати дефіцит бюджету і реформ. Але тим самим, як зазначає експерт, заганяє країни в боргову яму, з якої складно вибратися.
"Китай не вимагає від вас змінюватися. У нього інша мета. Китай підтримує свої інтереси своїми кредитами. Тому що під китайські кредити уряд наймає китайську компанію яка привозить китайських робітників і вони будують щось. В результаті, країна отримує порт або дорогу, китайські компанії отримують прибуток, але країна отримує різке зростання боргу. Проблема китайського боргу в тому, що за ним вам обов'язково доведеться платити. Державі", - підкреслює Фурса.
Експерт навів в приклад кілька країн, які взяли кредит у Китаю. Він нагадав, що стало з Венесуелою після того, як країна почала тісно співпрацювати з Китаєм, Чорногорію, боргове навантаження якої після кредитування у Китаю перевищило ВВП в два рази.
"Країна з населенням в 600 тисяч людей. Яка раптом взяла кредит у Китаю на 800 млн доларів для будівництва дороги. Для Чорногорії - це божевільна сума. А китайці вже прийшли і вимагають. Кажуть, що їм дуже подобається порт. Наприклад. Чи важливо будувати дороги? Важливо, безумовно. Але чи можна будувати дороги такого цінного? Чи можуть вони хоч колись окупитися? Сумнівно ", - пояснює Фурса.
На додаток до різкого зростання боргового навантаження, додає експерт, країни після китайських кредитів стикаються і з іншими ризиками.
"Чи варто нагадувати, що на даний момент в світі домінує протистояння США проти Пекіна. А саме США є нашим основним союзником у протистоянні з Росією. І в нашій Конституції прописано інтеграція в ЄС і НАТО. І ми говоримо, що відстоюємо європейські цінності. Як з цим поєднується дружба з авторитарним Пекіном? ", - дивується банкір.
Він твердо переконаний, що Китай заганяє Україну в пастку, з якої буде складно вибратися, а дорога, яку побудують китайці, може бути в рази дорожче, ніж дорога, будівництво якої контролює той же ЄБРР. Фурса не вірить також, що Київ уклав кредитну угоду з Пекіном, щоб шантажувати США, вимагаючи більшої підтримки.
Читайте також: