Євросоюз представив стратегію щодо подальших відносин з Росією. У ній міститься план протидії агресії Кремля в усіх сферах, в тому числі проти України
Джерело: офіційний сайт Євросоюзу
Стратегія відносин ЄС з Росією заснована на трьох принципах - відштовхування, стримування і взаємодія. У документі зазначено, що Росія:
підриває міжнародне право і ключові принципи ОБСЄ та Ради Європи, які вона взяла на себе зобов'язання виконувати;
намагається впливати, втручатися і дестабілізувати ЄС таі його держави-члени, а також країни-партнери;
використовує політичні репресії, в тому числі проти прав людини і основних свобод, щоб зберегти нинішній політичний і економічний порядок в країні.
У документ включено п'ять пунктів, які були схвалені в 2016 році:
Повне виконання мінських угод як ключова умова змін у відносинах Росії і ЄС;
Зміцнення відносин зі східними партнерами ЄС та іншими сусідами;
Підвищення стійкості ЄС;
Виборча взаємодія з Росією там, де це відповідає інтересам ЄС;
Підтримка громадянського суспільства в Росії і контактів людей на особистому рівні.
Як ЄС буде протидіяти Росії
ЄС продовжуватиме виступати проти порушень прав людини і виступати на захист демократичних цінностей, в тому числі на міжнародних форумах, а також заявляти про систематичні порушення Росією міжнародного права в Україні, Грузії та інших країнах.
ЄС підтвердить свою підтримку Україні та її територіальної цілісності, суверенітету і незалежності - Росію закличуть взяти на себе визнати стороною конфлікту на Донбасі і повністю виконати Мінські угоди. ЄС буде протидіяти політиці незаконної видачі російських паспортів на окупованих територіях України і боротися з російською пропагандою.
Стримувати агресію Росії ЄС пропонує більш систематично і узгоджено, в координації з партнерами НАТО і Великої сімки. Зокрема, пропонується розвивати кібербезпеку і обороноздатність Євросоюзу, зміцнювати потенціал проти гібридних загроз і використовувати можливості, які дає перехід на альтернативні джерела енергії.
Окрему увагу приділено захисту енергобезпеці партнерів ЄС, в тому числі правильної реалізації угоди про транзит газу через Україну. В Євросоюзі обіцяють працювати для повної реалізації потенціалу Східного партнерства і допомагати сусідам з реформами.
Як ЄС співпрацюватиме з Росією
Для просування своїх власних інтересів ЄС хоче залучати Росію до вирішення кількох ключових питань, таких як боротьба з пандемією коронавіруса і боротьба зі зміною клімату та іншими екологічними проблемами.
ЄС планує розширювати контакти між людьми, що передбачає спрощення візового режиму для деяких громадян Росії, а також посилить підтримку російського громадянського суспільства та правозахисників.
Також Брюссель має намір продовжити співпрацю з Росією як з регіональних питань по Лівії, Афганістану та Близькому сходу, так і по глобальним, таким як загрози розповсюдження ядерної зброї і тероризму.
Реакція Росії на стратегію ЄС
У російських політиків стратегія ЄС викликала "почуття гіркоти". Зокрема, російський посол у Франції Олексій Мєшков, вважає, що автори цього документа нічого не знають про відносини Росії з Європою, які розвивалися десятиліттями. Офіційна Москва сподівається, що стратегія в поданому вигляді не буде остаточно затверджена на саміті ЄС, який відбудеться 24-25 червня.
У МЗС РФ заявили, що у людей, які придумали таку концепцію, "проблеми зі знанням історії, сприйняттям реальності і переважанням фобій над креативним світосприйняттям".
Читайте також: