У Міністерстві цифрової трансформації виступили з уточненням стосовно ризиків підробки COVID-сертифікатів із подальшим внесенням цих документів у сервіс державних послуг “Дія”.
Джерело: брифінг заступника міністра Олексія Вискуба
За словами посадовця, наразі нібито не може бути відповідних підробок на рівні сервісу, а фейковий сертифікат може з’явитися виключно за участі лікаря, оскільки саме ця людина реєструє дані про вакцинацію в електронній системі охорони здоров’я.
“Джерелом даних для цифрового COVID-сертифікату у “Дії” є електронна система охорони здоров'я, власником якої є МОЗ. Дані у цю систему вносить лікар, який безпосередньо робив вакцинацію. Наразі можна впевнено стверджувати, що взагалі як такої підробки цифрових COVID-сертифікатів бути не може. А неправдивий або нечесний сертифікат у “Дії” може з'явитися, лише якщо лікар візьме на себе таку відповідальність внести неправдиві дані у електронну систему охорони здоров'я”, - уточнив Вискуб.
Він пояснив, що внесення неправдивих даних до системи охорони здоров’я - злочин.
Згідно з заявою начальника Департаменту кіберполіції Національної поліції України Олександра Гринчака, правоохоронні органи вже зареєстрували три подібні інциденти, які влаштували лікарі.
Він прямо додав, що шахрайство - це спроба запропонувати особі підроблений COVID-сертифікат, за який вона сплачує гроші. Сертифікату фактично вона не отримує у цьому випадку.\
“Коли ми говоримо про підроблені COVID-сертифікат або ПЛР-тест, то це кваліфікується як підробка документів — 358 ККУ. А коли сімейний лікар вносить неправдиві відомості у систему охорони здоров'я, то його дії кваліфікуються за статтею 362 ККУ (Несанкціоновані дії з інформацією, яка оброблюється в електронно-обчислювальних машинах (комп'ютерах), автоматизованих системах, комп'ютерних мережах або зберігається на носіях такої інформації, вчинені особою, яка має право доступу до неї)”, - резюмував Гримчак.
Своєю чергою Вискуб проінформував, що аплікація “Дія” наразі встановлена на смартфонах понад 7 мільйонів українських громадян. В цілому майже півтора мільйона людей згенерували цифрові сертифікати у цьому державному сервісі.
Читайте також: