Суд у Канаді оцінив як терористичний акт авіакатастрофу пасажирського лайнера Міжнародних авіаліній України на території Ірану.
Джерело: Global News
За висновком Верховного суду Онтаріо, ураження ракетою лайнера силами Корпусу вартових Ісламської революції - це умисний акт тероризму.
“Позивачі встановили, що збиття відповідачами рейсу 752 було терористичним актом і є “терористичною діяльністю”, - цитують медіа заяву судді Едварда Белобаби.
Він звернув увагу на чітку ймовірність того, “що ракетні удари по рейсу 752 були умисними”.
Під час ухвалення рішення суддя з Онтаріо ґрунтував позицію на висновках двох експертів. Один з них наголосив, Корпус вартових Ісламської революції “знав, що рейс PS 752 був цивільним літаком, і навмисно збив його з наміром знищити”.
Суддя винес відповідний вердикт за умовчанням проти Ірану за цивільним позовом, який подали представники чотирьох сімей жертв катастрофи літака МАУ.
У документах говориться про передачу відповідних матеріалів справи іранській стороні через Global Affairs Canada, однак офіційний Тегеран вирішив не захищатися під час безпосередньо розгляду в суді.
Фігурантами цивільної справи стали уряд Ірану, Корпус вартових Ісламської революції, Збройні сили країни, а також сам верховний лідер Алі Хаменеї. Всі вони - обвинувачені.
Винесене судом рішення надає можливість сім’ям вимагати відшкодування збитків від іранської сторони. Утім, Іран захищений від канадських судів законом про державний імунітет, однак цей статус не поширюється на терористичні акти - відповідно до закону про правосуддя для жертв тероризму.
Відповідь Ірану на суд в Канаді
Іранська сторона передбачувано назвала винесений вердикт безпідставним.
"Всім відомо, що канадський суд не володіє юрисдикцією з цього приводу. Розслідуйте події, що відбуваються за межами юрисдикції Канади. Це рішення не має під собою жодних підстав, об'єктивних документів і причин", - цитує Anadolu речника Міністерства закордонних справ Ірану Саїда Хатібзаде.
Катастрофа лайнера МАУ
Український літак, на борту якого знаходилися 176 осіб, впав невдовзі після старту з аеропорту в Тегеран. Трагічний інцидент стався рано вранці 8 січня 2020 року.
На борту знаходився повністю український екіпаж з 9 фахівців, ще два українця-пасажири, а також громадяни Ірану, Канади, Німеччини, Швеції.
Кілька діб уряд Ірану стверджував, що причиною катастрофи стала несправність у двигуні літака. Лише після було визнано нібито помилку військовослужбовців. Наразі ж у країні наполягають, що від початку інциденту не приховували нічого.
Читайте також:
Іран від самої трагедії приховував причетність до катастрофи МАУ — NYT;
В РНБО відкрито заявили про умисну атаку Ірану на лайнер МАУ;
Україна озвучила звинувачення Ірану щодо авіакатастрофи МАУ.