Інформаційне агентство Reuters опублікувало доповідь Американської приватної дослідницької організації, в якій говориться, що Росія вербує політиків в Європі, які симпатизують їй, для маніпулювання в країнах Центральної та Східної Європи, дискредитації ліберально-демократичної моделі Заходу і підриву трансатлантичних відносин.
Про це повідомляє ONLINE.UA з посиланням на Голос Америки.
У доповіді під назвою «Кремлівські сценарії: розуміння російського впливу в Східній і Центральній Європі» говориться, що Москва привернула до себе політиків, які їй симпатизують, постаралася забезпечити собі домінуючу позицію на ринках енергетики і в інших секторах економіки й підривала заходи по боротьбі з корупцією в спробі отримати вплив на уряди Болгарії, Угорщини, Латвії, Сербії та Словаччини.
«У деяких країнах вплив Росії став настільки поширеним, що він кинув виклик національній стабільності, а також західній орієнтації країни і євроатлантичній стабільності», - наголошується в доповіді, представленій за підсумками 16-місячного дослідження вашингтонського Центру стратегічних і міжнародних досліджень та болгарського Центру вивчення демократії в Софії.
Дослідження збіглося з безпрецедентними дебатами в США щодо того, що Росія намагається втрутитися в президентські вибори в США за допомогою кібератак і витоку електронних листів кандидата від Демократичної партії Хілларі Клінтон. Передвиборний штаб екс-держсекретаря США заявив, що Кремль намагається допомогти кандидату від Республіканської партії Дональду Трампу виграти вибори в Білий дім. Уряд США також офіційно звинуватив Росію в хакерстві, але президент РФ Володимир Путін відкинув звинувачення у втручанні в вибори.
За словами головного автора звіту - колишньої співробітниці Державного департаменту США Гедер Конлі та інших чиновників, висновки дослідників збігаються з їхніми власними уявленнями про роль Росії у Східній Європі.
«Росія веде цілеспрямовану кампанію, націлену на повернення того, що Путін вважає її належним буфером в Східній Європі, і на підрив не тільки НАТО і ЄС, а й усіх демократичних основ обох інститутів», - зазначає один з авторів, який вивчає поведінку Росії з часів розвалу СРСР в 1991 році, який виступив на умовах анонімності, оскільки, за його словами, Білий дім заборонив своїм співробітникам публічно обговорювати ворожу діяльність Росії.
За його словами, ця діяльність Росії включає хабарництво, пропаганду, дезінформацію, «випадкові» вбивства критиків Кремля у себе вдома чи за кордоном, а тепер і використання Інтернету з метою ослаблення опонентів і західних інститутів.
У доповіді наводиться перелік заходів, прийнятих Росією для розширення свого впливу в Центральній і Східній Європі. До нього увійшли різні заходи, від великих фінансових угод на зразок контракту на 12,2 мільярда євро на будівництво двох нових ядерних реакторів в Угорщині, який РФ отримала на загадкових умовах, до підвищень проросійських бізнесменів, які отримують політичні посади і згодом захищають інтереси Москви в урядах своїх країн.
У Болгарії економічна присутність Росії, обсяг якої склав в середньому 22% від ВВП в період з 2005 по 2014 рік, настільки сильна, що «країна стикається з високим ризиком захоплення держави під впливом Росії».
Гедер Конлі заявила в інтерв'ю, що завдання дослідження полягало в тому, щоб пролити світло на проблему, яка отримувала недостатньо уваги з боку американської і європейської влади.
У доповіді також пропонуються заходи щодо обмеження російського впливу, серед яких - боротьба з незаконними фінансовими потоками і активізація американських програм допомоги з метою зміцнення державних систем і протидії російському впливові.
Reuters зазначає, що це не єдине дослідження в цьому році, яке було присвячене впливу Росії в регіоні.
Як повідомляв ONLINE.UA, в окупований Крим прибула велика делегація депутатів регіональних рад та представників ділового співтовариства Італії.
- Категорія
- Світ
- Дата публікації