Гендиректор Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ) Рафаель Гроссі сказав, що створення демілітаризованої зони навколо Запорізької АЕС більше не розглядається.
Джерело: Рафаель Гроссі
МАГАТЕ вже не планує створювати демілітаризовану зону навколо ЗАЕС
За словами Гроссі, наразі йдеться про припинення бойових дій поряд з атомною електростанцією.
Ми не говоримо про демілітаризовану зону. Ми чудово розуміємо додаткові складності, які це принесе, особливо у зоні активних бойових дій. Це було б дуже складно зробити, перевірити, реалізувати.., - сказав Гроссі.
Гроссі пояснив, що має на увазі не територіальну демілітаризацію, а концепцію зобов’язань не атакувати станцію або не використовувати станцію для здійснення атак.
За його словами, переговори тривали вісім місяців.
Я дійшов висновку, що територіальне питання з різних причин для України може також розглядатися як легітимізація російської присутності, - пояснив Гроссі причини зупинення переговорів.
Що дає перебування МАГАТЕ на ЗАЕС
Гроссі зазначив, що перебування МАГАТЕ на ЗАЕС дає можливість принаймні пом’якшити ситуацію.
Я в той же час намагаюся — і поки що мені це не вдалося, але я продовжую свої зусилля. Я намагаюся укласти угоду про захист станції від обстрілів. Як би божевільно це не звучало, але вже не раз були обстріли атомної електростанції. І не тільки це, були й інші форми агресії – переривання постачання зовнішньої енергії.
Гроссі зазначив, що Україна сильно залежить від атомної енергетики – 50% енергії країни надходить з атомних станцій. З них 20% - з ЗАЕС.
Мер Енергодара Дмитро Орлов раніше зазначив, що російські окупанти почали набирати на ЗАЕС нефахових працівників, оскільки українці не хочуть підписувати договори з Росатомом.
Читайте також:
РФ поширює фейк про відмову України створити захисну зону навколо ЗАЕС
Рік окупації ЗАЕС. Експерт назвав головні виклики для електростанції й безпеки українців
"Укренерго" відновило енергоживлення ЗАЕС після ракетної атаки РФ