Радянська влада породила багато міфів про події Другої світової війни. Серед них і так званий «матч смерті». За легендою, під час окупації Києва 1942 року українська футбольна команда перемогла німецьку, за що була розстріляна. Та чи справді це так?
Джерело: ютуб-канал online.ua
Як виникла легенда про матч смерті
9 серпня 42-го в окупованому Києві футбольний клуб “Старт” перемагає німецький Флакельф із рахунком 5:3.
Вважається, що німці після поразки нібито розстріляли своїх суперників. Саме такий наратив просувала радянська влада.
Уперше про матч згадали у 1943-му в газеті “Известия”. Через 15 років журналіст Сєвєров написав статтю “Последний поединок”, а Мосфільм зняв фільм “Третій тайм”.
Усюди повторювалося одне: київські футболісти зіграли матч з німцями, а через непокору були жорстоко розстріляні.
Ідеологічна машина у радянському союзі працювала на “відмінно”. Партія генерувала трагічні історії. Тому, власне, футболісти так званого “матчу смерті” ідеально лягли в основу совкової пропаганди.
Справжня історія матчу смерті
Насправді футболісти “Старту” перемогли німецьку команду у двох матчах підряд. Після другого гравці обох команд сфотографувалися на пам’ять і мирно розійшлися.
Вже за тиждень 16 серпня старцівці мали ще один матч, але вже не з Флакельфом.
Підтвердженим фактом є те, що двома днями пізніше, 18 серпня, кількох учасників команди-переможниці заарештували на хлібзаводі, де вони працювали.
Згодом одного з футболістів відпустили, але решта була в Гестапо, після чого потрапила до Сирецького концтабору.
Вони належали до НКВД, про що свідчили доноси, за якими затримали гравців Старту. Так, у Гестапо помер Микола Коротких, який був офіцером НКВД.
Троє футболістів були розстріляні серед полонених у концтаборі на Сирці. Двоє втекли, вступили до Червоної армії і загинули згодом на фронті.
Росія ж продовжує лінію партії. У 2011-му там зняли стрічку “Матч”, яка завершується смертю переможців. В Україні ж стрічку заборонили.
Читайте також:
Пропагандисти Кремля брешуть про продаж бійцями ЗСУ зброї наркокартелям у Мексиці — відео
Це приховує РФ. Як насправді світ переміг у Другій світовій війні
СтратКом спростував маніпуляції пропаганди РФ щодо річниці трагедії в Одесі