У Міністерстві юстиції уточнили, що в Україні за оприлюдненими нововведеннями не стягуватимуть в автоматичному режиму гроші з банківських рахунків боржників, оскільки йдеться про виключно автоматичний арешт.
Джерело: Мін’юст
За оприлюдненими даними, у наказі від 23.03.2021 № 1061/5 (змінює наказ від 16.04.2019 року № 1203/5 “Про затвердження Порядку автоматизованого арешту коштів боржників на рахунках у банках за виконавчими провадженнями про стягнення аліментів”) говориться про можливість державних і приватних відправляти постанови про арешт коштів на рахунках до банків.
Для цього використовуватиметься Автоматизована система виконавчого провадження без обмежень за категоріями стягнення.
“Тобто, з набранням чинності цього наказу було реалізовано технічні зміни інформаційної взаємодії виконавців із банками за допомогою АСВП. Раніше така процедура була досить складною. Нині ж взаємодія між виконавцями і банками відбувається в електронному вигляді, а не тільки поштовим зв’язком”, - уточнили у відомстві.
Також посадовці пояснили алгоритм простіше на вимаганому прикладі, наближеному до життя. У ньому існує порушник, який не сплатив штраф за порушення ПДР чи заборгував певний обсяг грошей, зокрема у вигляді аліментів на утримання дитини.
“Цей факт спочатку має підтвердити своїм відповідним рішенням суд або інший орган (посадова особа). Якщо після цього боржник так і не повертає кошти – до справи береться Державна виконавча служба або приватні виконавці. Вони, зокрема, можуть арештувати кошти на банківських рахунках боржника. Саме процедуру комунікації між виконавцями та банками і було спрощено”, - пояснили в Мін’юсті.
Наразі ДП “Національні інформаційні системи” працює над доопрацюванням програмного забезпечення АСВП для введення автоматичних процесів з отриманням виконавцями даних стосовно банківських рахунків боржника - це передбачено за Порядком автоматизованого арешту коштів боржників на рахунках у банках.
“Після того, як програмне забезпечення повноцінно запрацює, банки повідомлятимуть в електронному режимі не лише факт наявності банківських рахунків у боржника, а і їх номери та суми залишків на них. Тобто, з’явиться можливість накладати арешт винятково на 1 рахунок боржника в одному банку, а не на всі його рахунки в різних банківських установах, як це відбувається наразі. Відповідно, коштами на неарештованих рахунках їх власник зможе вільно розпоряджатися”, - додали посадовці.
Вони звернули увагу, це можливе виключно у разі початку виконавчого провадження. Водночас було наведено платформи для перевірки ймовірних боргів, щоб вони не стали несподіванкою:
Єдиний реєстр боржників;
портал Онлайн-будинок юстиції;
електронний сервіс державних послуг Дія;
Автоматизована система виконавчого провадження (АСВП).
Читайте також: