Іноземні вчені дійшли висновку, що самки крокодилів здатні до партогенезу, тобто можуть відкладати яйця без попереднього спаровування. Що важливо розуміти, здатність до "непорочного зачаття" у крокодилів виявили вперше.
Джерело: Biology Letters
Крокодили можуть розмножуватися за допомогою непорочного зачаття
Науковці звернули увагу на те, що в січні 2018 року у зоопарку Коста-Рики самка крокодила, яка протягом 16 років жила сама, відклала яйця, після чого одне з них продовжило дозрівати в інкубаторі.
Після того, як яйце луснуло, вченими було виявлене абсолютно сформоване, однак мертве дитя крокодила.
За словами дослідників, під час дозрівання яйцеклітина ділиться на менші клітини-мішечки, частина з яких відмирає.
У хребетних тварин, здатних до партеногенезу, такі клітини можуть зливатися з яйцеклітиною, утворюючи клітину з необхідним набором хромосом для формування ембріона. Таким чином відбувається "непорочне запліднення" у птахів, ящірок, змій й, вірогідно, могло статися у крокодилихи із зоопарку Коста-Рики, - припускають вчені.
На переконання доцента Вірджинського технологічного інституту Уоррена Бута, цілком можливо, що крокодили могли успадкувати здатність до партеногенезу від своїх "предків".
Це також вказує на те, що здатність до партеногенезу також мали птерозаври й динозаври.
Фото — unsplash.com
Навіщо тваринам потрібен партеногенез
Науковець також визнав, що остаточно довести наявність у динозаврів здатності народжувати без запліднення неможливо, оскільки у такому разі потрібні ДНК динозаврів і птерозаврів, яких у дослідників немає і ніколи уже не буде.
На його переконання, партеногенез міг давати окремим видам тварин шанс виживати, коли немає партнера.
Водночас здатність до "непорочного зачаття" може свідчити, що ця функція має недостатньо недоліків, аби еволюція її викорінила. За словами Бута, таку можливість тварини, ймовірно, могли "вмикати" і "вимикати", й можливо, вона контролюється одним геном.
Читайте також:
Вчені виявили найдавнішу істоту на Землі — вражаюче фото
Науковці знайшли простий спосіб зниження ризику алергії
Чому відмова від сніданку є шкідливою для здоров’я — пояснення вчених