Науковцям із Канади вдалося зафіксувати утворення тріщини площею близько 3000 квадратних кілометрів у найстарішому та найтовстішому арктичному льодовику. Варто звернути увагу на те, що перша ополонка була виявлена у північному регіоні острова Елсмір. За словами експертів, це назавжди змінить вигляд Арктики.
Джерело: Phys.org
Найстаріший арктичний льодовик на планеті почав руйнуватися
Як стверджують вчені, 1,5 роки тому отвір розміром з невеликий острів відкрився на два тижні в так званій "останній крижаній зоні" Землі – мільйон квадратних кілометрів морського льоду на північ від Гренландії та острова Елсмір, найпівнічнішого у Канаді.
Що важливо розуміти, дослідники зафіксували цей пролом в цій частині Арктики, де товщина льоду сягає п'яти метрів.
"Ніхто раніше не бачив ополонки в цій області. Лід на північ від Елсміра рухається і тане повільно, настільки він товстий і так його багато", – розповів науковець Кент Мур.
За словами вчених, раптова ополонка утворилася при екстремальному сильному вітрі під час тривалого антициклону. В результаті аналізу атмосферних даних та знімків морського льоду вдалося дізнатися, що ополонки відкривалися тут мінімум двічі за схожих погодних умов, у 1988 та у 2004 роках, однак тоді цього ніхто не помітив.
Фото - NASA EOSDIS Worldview
"Схоже, остання крижана зона Землі не так стійка до змін клімату, як вважалося раніше. З кожним роком лід в Арктиці стає все тоншим, а ополонки будуть виникати все частіше. У короткостроковій перспективі вони навіть корисні для місцевої екосистеми: відкрита вода стає джерелом їжі для морських птахів, білих ведмедів і тюленів. Але в довгостроковій перспективі вони ведуть до руйнування льодового щита і сприяють таненню льодів", - йдеться в повідомленні.
За словами представника Університету Манітоби (Канада) Девіда Бабба, те, що зараз відбувається підтверджує, що Арктика насправді змінюється.
Читайте також:
В Європі температура повітря піднялася до майже 50 градусів.
ООН попередила про стрімке погіршення ситуації з кліматом.
Міндовкілля застерігло про загрозу опустелювання й погодних катаклізмів в Україні.