Науковці провели нове дослідження стосовно процесу формування ландшафту на Марсі - раніше рельєф планети більше нагадував земний завдяки річкам та океанам, сліди досі можна побачити досі.
Джерело: Nature
За оприлюдненими даними, річкові долини формувалися мільярди років тому з кратерів, в яких містилася рідка вода. Деякі річища були глибшими у порівнянні з іншими.
На Землі долини рік формуються надзвичайно довго, упродовж декад, оскільки вода вимиває ґрунт.
Натомість на поверхні Червоної планети вони колись формувалися ледь не миттєво - це дозволяли водні проломи у стінках кратерів, що нагадує більше повінь, аніж поступову появу. Також деякі річки формувалися завдяки підвищенню рівня води у цих кратерах, де вона накопичувалася за роки.
В цілому експерти проаналізували 262 марсіанські кратери, які мільярди років тому містили маси води.
Найбільша частка серед виявлених річкових долин з’явилася саме через ці “катастрофічні” процеси, однак одночасно з цим були й річки, які з’являлися “помірним” шляхом.
Це було виявлено завдяки показникам середніх глибин річища - у “помірних річок” вони приблизно удвічі менші в порівнянні з “проломними”.
Геологія Марсу
За словами міжнародної групи науковців, мільярди років тому на поверхні Червоної планети були річки, озера, а величезний океан вкривав її майже повністю. Утім, близько 3,5 мільярда роки тому води майже не залишилося зовсім — принаймні, у рідкій формі.
Згідно з дослідженням науковців зі Сполучених Штатів, Великої Британії та Швейцарії, для з’ясування причин варто звернути увагу на наявність та розподіл летючих елементів у воді. Завдяки стабільним ізотопам калію вони встановили, що колись їх було вдосталь, однак атмосфера Марсу згодом усі втратила.
Головний висновок науковців — Марс занадто малий для того, щоб тривалий час утримувати на поверхні достатню кількість рідкої води. Це зумовило неможливість цієї планети забезпечити розвиток складних життєвих форм.
Читайте також: